Daar de ervaring leert, dat maskeering van loopgraven in open terrein tegen luehtwaarneming door geroutineerde waarnemers uiterst moeilijk is, zal toepassing van maatregelen ter misleiding b.v. doortrekken als schijnloopgraafin vele gevallen nood zakelijk zijn. e. Gevechtsdekkingen voor geschut, mitrailleurs en k.m.'s Opstelling geschiedt bij voorkeur in beschaduwde gedeelten; overigens in huizen (wand aan de zijde waarheen gevuurd wordt wegbreken) of onder afdaken, mits deze niet het eenige in de geheele omgeving zijn en daardoor vijandelijk vuur aantrekken. Maskers als in punt 2 besproken zullen veelvuldig worden toe gepast. Fig. 3 geeft een voorbeeld van een juiste en een minder juiste maskeering van een batterij. Bij de opstellingen 1 t/m 4 is aan vulling der natuurlijke maskeering met moeilijke kunstmatige maskeering noodzakelijk; bij de opstellingen I t/m IV is door een goed gebruik van aanwezige natuurlijke dekking aanvulling met kunstmatige maskeering overbodig. Ten slotte moet bedacht worden, dat een niet door een masker overdekte opstelling boven donkeren (b.v. afgebrandenonder- gt ond vaak betere maskeering geeft dan een van een bovenmasker voorziene opstelling boven lichten ondergrond. Bij gebruik van een afgebrand terrein als ondergrond verdient een opstelling nabij den rand aanbeveling ter voorkoming van spoorvorming. Stofvorming gedurende het vuren kan worden beperkt door regelmatige besproeiing van den bodem. d. Schuilnissen De zich als een donkere vlek afteekenende en daardoor te onder kennen openingen der schuilplaatsen worden gemaskeerd door deze af te sluiten d.m.v. een oprolbaar gordijn van doorvlochten gaas, mat gekleurd zeil of doek e.d. Indien ook maatregelen tegen gasgevaar moeten worden genomen, kan een gasgordijn gemak kelijk mede geschikt worden gemaakt voor het onderwerpelijke doel. e. Schuilplaatsen Als sub d. Bovendien zal de geroerde grond, welke zich als een vlek afteekent, aan waarneming moeten worden onttrokken, hetgeen bereikt kan worden door overdekking met een masker of in bepaalde gevallen door bedekken met zoden (te besproeien). De veelal aanwezige, naar de schuilplaats leidende, korte stukjes loopgraaf moeten vooral (in den regel d.m.v. een bovenmasker) worden gemaskeerd. 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 32