Kijksleuven, schaarkijkeropeningen en schietsleuven kunnen door een omklapbare afsluiting aan de voor (boven) kant met bovenmasker worden gemaskeerd. g. Verkeerssporen Het gevaar van verkeerssporen blijkt uit de figuren 3 en 12 door een juiste aanpassing aan bestaande wegen, paden en na tuurlijke lijnen dan wel door geregeld omleggen van het verkeer, kan het gevaar worden vermeden. Is het vormen van een ver- keersspoor onvermijdelijk, dan verdienen maatregelen ter mis leiding als aangegeven in fig. 12 aanbeveling. h. Wachtplaatsen Bij C. Pn. (Vb. Pn.) zullen naast de wegen, boven donkeren on dergrond of onder maskers, wachtplaatsen worden ingericht en met een handwijzer worden aangegeven op den weg of in open terrein nabij een C.P. (Vb. P.) voorkomend personeel en materieel kan den vijandelijken luchtwaarnemer n.l. een aanwijzing geven. j. Bruggen en rivier over gang Het zich bijzonder afteekenende dek (zie foto VI) van bestaande bruggen is alleen afdoende te maskeeren door rook en nevel. Overigens zal men het lichte brugdek door bedekken met ge kapte begroeiing of modder minder opvallend trachten te maken. Aanvoer van overzetmiddelen, brugmaterieel en andere voor rivierovergang benoodigde materialen, de brugslag zelve en het innemen der uitgangsopstelling zullen m.h.o. op de zoo noodza kelijke maskeering in beginsel des nachts geschieden. Indien zulks echter onbereikbaar is, kan overdag m.b.v. kunstmatigen rook en nevel een bruikbare oplossing worden bereiktzie ook B pt 7. k. Arbeid aan terreinversterking Nachtarbeid vormt de beste oplossing daar zulks echter zeer veel van de krachten der manschappen vergt, dient deze arbeid zooveel mogelijk bekort te worden, waartoe een zorgvuldige voor bereiding kan bijdragen. Arbeid overdag dient men met aan brengen van een masker aan te vangen. Overigens dient het gebruik van sterk tegen den ondergrond afstekende kleeding (b.v. bij jas uittrekken) en naar boven kijken verboden te worden. Instelling van een luchtbewakings- en alarmeeringsdienst is van veel belang. I. Telefoonverbindingen Deze zijn normaal te onderkennen door de schaduwvorming der lange telefoonpalen (zie foto III) en door de helder witte 577

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 33