isolatorendaarom moet gestreefd worden naar ophangen aan natuurlijke ondersteunningen en voorts naar gebruik van korte palen en van in terreinkleur geverfde isolatorenter maskeering van eventueel toegepaste kabelsleuven kunnen deze met be groeiing (naar elkaar toegebogen, c.q. gekapte) worden overdekt. m. Hindernissen Deze zijn door den regelmatigen zigzag-vormigen aanleg (noodig voor flankeering) moeilijk te maskeerenmen zal het tracé zooveel mogelijk aan natuurlijke lijnen aanpassen; overigens verdient gebruik van geroest draad en schroefpalen aanbeveling bij gebruik van houten of bamboe stijlen zullen de koppen in terreinkleur worden geverfd, dan wel met gekapte begroeiing worden omwondeneventueel platgetrapt gewas zal zooveel mogelijk in zijn oorspronkelijken stand worden teruggebracht. n. Bij duurzame versterkingen zal men in de eerste plaats door beplanting met lommerrijke boomsoorten in vredestijd (ge regeld controleeren) een natuurlijke maskeering trachten te schep pen. Door deze beplanting over een voldoende uitgestrektheid en oordeelkundig aan te brengen, wordt voorkomen, dat het masker vuur trekt, aanwijzingen geeft en eigen waarnemingsmogelijkheid en vuuruitwerking beperkt. Een dergelijke beplanting is mede in verband met spionnage in vredestijd (foto's uit verkeers- en sportvliegtuigen) van belang. Behalve deze maskeering zul len in den regel door het doortrekken der lage terreinbegroeiïng over de aangelegde werken (b.v. grondlaag waarop grasmat) en overigens door beschildering als besproken in B pt. 2, de tusschen eerstvermelde hoogere beplanting door zichtbare ge deelten tegen luchtwaarneming worden gemaskeerd. Bij beschil dering van beton moet met bepaalde technische eischen, waarop hier niet nader zal worden ingegaan, rekening worden gehouden. Blijven vervolgens nog te groote onvoldoende gemaskeerde tus- schenruimten open, dan is aanvulling met kunstmatige (roestig gaas, waardoor levende slingerplanten worden geleid, overigens nettenj geboden. Dergelijke kunstmatige maskers treden op den voorgrond indien aanplant van boomen (b.v. door ongunstige bodemgesteldheid) minder of in het geheel niet mogelijk is. Voor een nauwkeurig grondonderzoek en een keuze van de be planting zal in bepaalde gevallen het inroepen van deskundig advies (Dept. v. Landbouw) noodzakelijk zijn. In bepaalde gevallen kan het overdekken van vuurmonden met (gemakkelijk neerklapbare) afdaken overeenkomstig die, welke in de omgeving voorkomen, aanbeveling verdienen. Uitbreiding met schijnterreinv er sterking en in tijden van span ning is veelal noodzakelijk. 578

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 34