IV. Nadere beschouwing der maatregelen te gen luchtwaarneming met fotografie. Hoewel luchtwaarneming m.b.v. fotografie een bijzondere tech nische uitrusting vereischt en tijd vordert, kan ook deze wijze van luchtwaarneming (welke vaak veel nauwkeuriger is dan oog waarneming) in den bewegingsoorlog in vele gevallen worden toegepast. Mogelijk zal in de toekomst de tijd noodig voor ont wikkeling nog belangrijk worden beperkt door toepassing van een nieuw procédé (octrooi Philips) waardoor n.l. onwikkelen bij daglicht mogelijk zou zijn. Indien luchtwaarneming met fotografie in het bijzonder het maken van foto's vóór, gedurende en na den aanleg van terrein versterkingenwaarschijnlijk is, is afdoende maskeering slechts te verwachten bij uitsluitend gebruik van bedekt terrein, duister nis en kunstmatigen rook en nevel. Dank zij de geperfection- neerde luchtfototechniek (stereoscopische opname en gebruik van verschillende soorten kleurfilters) wordt n.l. in open terrein, zelfs bij waarnemingshoogten van 2000 m en meer, practisch alles door een geoefend waarnemer opgespoord. Is men door omstandig heden gedwongen toch van open terrein gebruik te maken, dan zullen dezelfde maatregelen, als hiervoren onder III tegen oog waarneming besproken, worden toegepast, waarbij echter bijzon dere zorg aan de uitvoering moet worden besteed. V. Maatregelen ter misleiding (schijnterrein- versterkingen). 1. Wil de aanleg van schijnterreinversterkingen succes oplever en, dan geldt als een eisch, dat zij den grond- zoowel als den lucht- waarnemer den indruk van een echte terreinversterking geven. Het is daartoe o.m. noodig dat zij van een schijnmaskeering (d.w.z. onvoldoende maskeering) worden voorzien, dat zij van tijd tot tijd worden bezet en dat er nu en dan vuur-, knal- en rook- verschijnselen uit worden afgegeven. Men zal er naar streven de ligging der schijnterreinversterkingen zoodanig te kiezen, dat er op afgegeven vuur niet de echte terreinversterkingen treft af stand eenige honderden meters) daarbij zal in bepaalde gevallen een combinatie met den tegenstoot mogelijk zijn. Men zal aan schijnterreinversterkingen een zoodanigen vorm geven, dat zij bij bezetting door den vijand dezen een minimum dekking ver schaffen. Bij de technische uitvoering streeft men vooral naar nabootsing van de schaduwwerking van echte terreinversterkingen. 2. Toepassingen: Schijnterreinversterkingen worden beperkt tot gevechtsdek kingen en hindernissen, en kunnen als volgt worden uitgevoerd 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 35