De toegang tot den wagen wordt door drie luiken verkregen. De bestuurders hebben door met kleppen afsluitbare openingen uitzicht op den weg. Bij gesloten kleppen kan geheel op spiegels worden gereden, terwijl eventueel nog gebruik kan worden ge maakt van smalle kijksleuven, welke met veiligheidsglas zijn afgedekt. De wagencommandant heeft bovendien de beschikking over een periscoop voor een uitzicht over de heele omgeving. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat de wagen onder stroom kan worden gezet. Autotechnische gegevens. Motor. De krachtbron is een 4 cylinder luchtgekoelde 60 PK benzine motor met kopkleppen en horizontaal liggende cylinders. De afneembare kop is van licht metaal vervaardigd. Ten behoeve van de koeling zijn de afzonderlijk geplaatste cylinders van speciale koelringen voorzien, waarlangs door een ventilator per seconde ongeveer 1000 liter lucht wordt gevoerd. De motor is de eerste luchtgekoelde automobiel-benzine-motor, die in Indië zal draaien. De brandstof wordt uit een hooger gelegen tank met een inhoud van 60 liter rechtstreeks naar den horizontalen Pallascarburator gevoerd. Deze hoeveelheid brandstof is voldoende voor 250 tot 300 km. In de ontsteking van het gasmengsel wordt voorzien door een Bosch-hoogspanningsmagneet. De verstelling van de ontsteking geschiedt met de hand. De motor is in drie punten in rubberkussens opgehangen. Overbrenging. De krachtsoverbrenging vindt plaats door tusschenkomst van een enkelvoudige platenkoppeling en een Aphon-gangwissel met vier versnellingen vooruit en een achteruit. De gangwissel, waar van alle tandwielen met een schuine vertanding steeds in elkaar grijpen is volkomen geruischloos. Een bepaalde overbrenging wordt verkregen door het vastzetten van het betrokken tandwiel op zijn as. Een synchronisatieinrichting waarborgt verder een gemakkelijke en volkomen geruischlooze behandeling. Behalve deze normale versnellingsbak is met het oog op het rijden door terreinen nog een extra gangwissel met twee over brengingen, n.l. van 1 op 1 en 1 op 2.2 aangebracht. Het aantal versnellingen dat de bestuurder ter beschikking heeft, wordt hierdoor met 2 vermenigvuldigd, hetgeen ruim voldoende is te achten, om de motorkracht aan zeer uiteenloopende omstandighe den aan te passen. 583

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 39