1. RICHTLIJNEN VOOR DE LUCHTVERDEDIGING VAN SOERABAIA door Jhr. J. M. R. SANDBERG, Kapitein van den Generalen Staf- MOTTO No scale of defence however great can secure complete immunity from bombing, but by suitable arrangements the attacker may be made to suffer such casualties that his efforts will die out. I. Inleiding. In ruimen zin genomen omvat de luchtverdediging zoowel de indirecte als de directe luchtverdediging. Onder de indirecte luchtverdediging te verstaan alle maat regelen, welke ten doel hebben den vijand de mogelijkheid te ontnemen tot den luchtaanval over te gaan. Een land als Amerika bv. wordt indirect tegen luchtaanvallen door een overzeeschen vijand in eerste instantie beschermd door zijn vloot, in tweede instantie door de eigen luchtstrijdkrachten, welke tot taak hebben een tot dichtbij de Amerikaansche kust doorgedrongen vijandelijk vliegtuigmoederschip aan te vallen en welke aldus zullen trachten een voorgenomen vijandelijken lucht aanval in de kiem te smoren. De directe luchtverdediging is te onderscheiden in de actieve en de passieve luchtverdediging, tezamen de luchtverdediging in engeren zin vormende en in de luchtbescherming. Onder het begrip actieve luchtverdediging vallen de organen, zooals jagers, luchtdoelartillerie, luchtdoelmitrailleurs en zoek lichten, welke bij de bestrijding van vijandelijke luchtaanvallen een actieve rol te vervullen hebben. De passieve luchtverdediging omvat de verdedigingsmiddelen, welke trachten 's vijands luchtaanval te bemoeilijken zonder evenwel daadwerkelijk daartegen op te treden vermelding ver dienen de afsluitingsballons (ballons de protection, barrage bal loons), de verduistering, de verneveling en de camouflage. Het doel van de luchtbescherming is het beperken van de personeele en materieele verliezen, met de daaruit voortvloeiende schade voor het moreel, welke door 's vijands luchtbombardement 553

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 3