kosten dan een na zwaren strijd gewonnen gevechtszone. Me dische geographie is een wetenschap, die lang verwaarloosd is, ze moet worden beoefend door den militairen arts, anders kun nen onvoorziene belangrijke geneeskundige problemen zich voor doen. Ziektekundige waarnemingen van mogelijke oorlogster- reinen, up to date bijgehouden, zijn onderzoekingen die in hooge mate loonend zijn. In de voorbereiding der plannen dient niet alleen de officier van gezondheid zijn aandacht te wijden aan de studie der genees kundige voorzorg. Indien de commandeerende officier niet op de hoogte is van de samengesteldheid der problemen, die de geneeskundige dienst heeft op te lossen, komt hij er licht toe de medische taak als onbelangrijk te beschouwen, speciaal die, welke aan den oorlog vooraf gaat. In de Army School of Hygiene in Aldershot worden officieren opgeleid in de grondbeginselen van hygiëne en geneeskundige voorzorg. Geen leerling van die school, die het belang der pre ventieve geneeskunde voor een krijgsplan niet beseft. In de tweede plaats is de geneeskundige dienst van indirecte militaire waarde, door verhooging van het moreel van den troep. Napoleon zei„In den oorlog staat het moreel tot het physiek als 3 tot 1". Elke maatregel tot verhindering van ziekten of ter beperking van hare uitbreiding zal zijn weerspiegeling vinden in de geestkracht en daarmede in de gevechtswaarde der manschap pen. Ziekte is ongetwijfeld een uitgesproken militaire factor. De aanwezigheid van een groot aantal zieken in een strijdend leger heeft niet alleen direct effect op zijn gevechtswaarde, maar oefent tevens een deprimeerenden invloed uit op de manschappen. Vrees in den oorlog wordt even goed veroorzaakt door ziekte als door den vijand. De wetten der hygiëne zijn eenvoudig, maar hun toepassing moeilijk. Het gaat om de wijze van toepassing, wanneer aan de voorbereiding van 's lands weerbaarheid wordt gearbeid. Enorme verliezen zijn geleden, doordat den hygiënischen wetten geweld werd aangedaan, eenvoudig, omdat men van meening was, dat dit nu eenmaal onvermijdelijk was. Men meende vroeger, dat pest spontaan uitbrak overal waar groote menschenmassa's bij eengebracht werden. Deze stelling leidde ertoe, zelfs de meest een voudige en algemeen bekende maatregelen na te laten. De eerste gevallen van een besmettelijke ziekte werden niet zorgvuldig op gespoord en terstond geïsoleerd. Militair-geneeskundigen kunnen niet opgeleid worden, nadat de oorlog is begonnen. Washington's raad, den oorlog in tijd van vre de voor te bereiden, is even steekhoudend voor den geneeskun digen als voor eiken anderen tak van dienst. 589

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 45