De militaire inlichtingsdienst houdt zich bezig met het verza melen en de waardebepaling van gegevens omtrent de vijandelijke militaire macht, gevechtsterrein, enz. Majoor Hume zou het woord medisch-militaire inlichtingsdienst willen gebruiken voor het winnen van gegevens omtrent den gezondheidstoestand in een vijandelijk land, de gezondheidszorg in zijn leger, de omstandigheden in gevechtsterreinen, die van invloed kunnen zijn op de gezondheid der troepen. Dit is geen nieuwe gedachte. Een van de grootste militairgeneeskundigen uit alle tijden maakte er reeds gebruik van, want Mozes zond man nen uit om in het land van Kanaan te spionneeren en inlichtingen mede te brengen omtrent land en volk (Numeri XIII). Ziekten hebben hun natuurlijke woonplaats en als we die bin nen treden kunnen we met hen besmet geraken. De meest zorg vuldig uitgewerkte plannen kunnen mislukken, als dit over het hoofd wordt gezien. Een treffend voorbeeld daarvan vinden we in den wereldoorlog. In 1918 rukte het Engelsche leger in Saloniki noordwaarts op tegen de Bulgaarsche linie in de streek van het meer Doiron. Iedere militair zou van oordeel zijn, dat de tocht een succes moest worden, want de Engelschen waren verre in de meerderheid. Het plan mislukte evenwel volkomen, omdat de medische factoren niet waren beschouwd. In de streek bij het meer Doiron wemelt het van phlebotomen, de overbrengers van de Papataci-koorts, een ziekte met luttele sterfte, doch die groote uitputting teweeg brengt. Niet zoodra waren ze binnen de zone of de Engelsche troepen werden besmet in zulk een aantal, dat hun weermacht verlamd was en de Bulgaren, hoewel veel ge- geringer in aantal, doch door jeugdinfecties immuun tegen deze vorm van vijfdaagsche koorts, hen gemakkelijk versloegen. Met rassenimmuniteit moet mede rekening gehouden worden. De gevoeligheid van het negerras voor tuberculose en syphilis en hun betrekkelijke weerstand tegen gele koorts zijn welbekend. Andere rassen hebben eveneens hun eigenaardigheden. We moe ten deze kennen, zoowel van mogelijke bondgenooten als van den vijand. Aan den anderen kant is iedere poging van den vijand om zijn gezondheidszorg te verbeteren, ook in ons voordeel. Reeds zijn door het Roode Kruis eenige algemeene militair-medische vraag stukken bestudeerd, zooals standaard-modellen voor identiteits plaatjes, standaard-afmetingen voor draagbaren en ambulances enz. De onschendbaarheid van lucht-ambulances staat op het programma. In 1921 heeft de koning van België, teneinde de medische les sen van den grooten oorlog te benutten, andere landen uitge- noodigd medische vertegenwoordigers te zenden naar een con gres in Brussel. Zoo kwamen tot stand de Internationale Con- 590

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 46