zouden kunnen worden veroorzaakt. Zij strekt zich uit zoowel over de militaire objecten als over de civiele objecten, als steden e.d. zij omvat naast een alarmregeling en het verschaffen van schuilplaatsen aan de bevolking, de organisatie van den gasaf- weer, van den brandweerdienst, den geneeskundigen dienst a.a. Veelal wordt de verduistering tot de luchtbescherming gere kend instede van tot de passieve luchtverdediging, o.i. ten onrechte, aangezien de verduistering van objecten in de eerste plaats beoogt die objecten aan het vijandelijk bombardement te onttrekken. Nog niet genoemd werd de luchtwachtdienst en met opzet, aan gezien deze zoowel ten behoeve van de actieve- en de passieve luchtverdediging als van de luchtbescherming werkzaam is. Indeeling bij de luchtbescherming, zooals nogal eens voorkomt, is dus zeker niet juist. Niet alleen is de actieve luchtverdediging tactisch het belang rijkst, vergeleken met de beide andere zoo juist genoemde vormen van luchtverdediging, maar ook de organisatie van den luchtwacht dienst, welke in de eerste plaats rekening houdt en moet houden met het optreden van de eigen jagers, wettigt de onderbrenging van dien dienst bij de actieve luchtverdediging. Bij de behandeling van de passieve luchtverdediging en de luchtbescherming zal uiteraard de samenwerking met den lucht wachtdienst mede genoemd moeten worden. Wij stellen ons voor het geheele terrein van de luchtverde diging, m.a.w. de luchtverdediging in ruimen zin genomen zooals in het vorenstaande uiteengezet is, in beschouwing te nemen. De luchtverdediging van Soerabaia is een defensie-aangelegen heid van de eerste orde, hetgeen medebrengt, dat wij ons eenige beperking hebben moeten opleggen. Zoo zal niet worden medegedeeld over welke middelen thans of in de naaste toekomst wordt beschikt, terwijl het noemen van namen, welke in de defensie een rol spelen, zal worden vermeden. De bedoeling van deze verhandeling is door theoretische be schouwing te komen tot de richting, waarin de oplossing van het luchtverdedigingsvraagstuk voor Soerabaia moet worden gezocht. De practische uitwerking daarvan leent zich niet voor openbare behandeling in een militair tijdschrift. Zoo juist werd de luchtverdediging van Soerabaia een defen sieaangelegenheid van de eerste orde genoemd. Is die luchtverde diging dan van zoo groot belang Ja, inderdaad dat is zij, voor de vlootbasis Soerabaia is de luchtverdediging uitermate belang rijk Wat toch beoogt een vlootbasis Het verschaffen aan de vloot van een veilige ligplaats, waar zij gelegenheid heeft tot dokken, tot reparaties en tot het aanvullen van de voorraden. Welnu, zonder een behoorlijke luchtverdediging is die ligplaats niet veilig en 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 4