gewone omstandigheden) het bijzonder strafstelsel als zoodanig niet behoeft te worden toegepast. Het algemeen strafstelsel uit het Wetboek van Krijgstucht blijft dan gewoon zijn kracht behouden. De omstandigheden, waaronder een leger te velde zich gewoon lijk bevindt, zijn oorzaak, dat voor dat geval een eenvoudig straf stelsel in het W. v. Kr. is neergelegd. Het meer ingewikkelde strafstelsel, dat in tijd van vrede, zonder bezwaar gehanteerd kan worden, kan te velde moeilijk toepassing vinden. Voor de troepen echter, die in de depóts en garnizoenen achterblijven, zal, indien een leger te velde is, het algemeen strafstelsel behooren te worden gevolgd. (Zie A. O. 1878 No. 74 „Voorschrift betreffende de depót- compagnie van een bataljon infanterie".) In de artikelen 24-26 W. v. Kr. zijn de straffen opgesomd, welke aan militairen, behoorende tot een leger te velde, kunnen worden opgelegd. De straffen vertoonen minder verscheidenheid, dan die opge somd in de artt. 3 5 van het W. v. Kr., terwijl de wijze van uitvoering is aangepast aan de bij een leger te velde heerschende omstandigheden. Bij de beoordeeling van de wijze, hoe krijgstuchtelijke straffen in oorlogstijd enz. ten uitvoer waren te leggen, is rekening gehou den met de omstandigheid, dat veelal voortdurende verplaatsing een kenmerkende eigenschap is van de onderdeelen van een te velde staand leger, met de vermoeienissen, de ontberingen, de gevaren, waaraan alsdan de militair dagelijks blootgesteld is en de zeer verschillende toestanden, waarin hij zich kan bevinden. In het wetboek moeten dan die straffen worden opgenomen, welker ten uitvoerlegging onder alle omstandigheden verzekerd is. A. Straffen volgens het algemeene strafstelsel. Straffen voor Officieren. a. Berisping als nieuwe straf. b. Licht arrest ten hoogste 14 dagen, ter vervanging van ka merarrest met accès ten hoogste 2 maanden. c. Streng arrest ten hoogste 14 dagen, ter vervanging van ka merarrest zonder accès ten hoogste 2 maanden. (De oude provooststraf en daarmede het ondergaan van straf in een strafkamer is voor de officieren vervallen). Onderluitenants. Straffen evenals voor de officieren, doch licht arrest kan voor den tijd van 21 dagen worden opgelegd, terwijl slechts de Leger commandant hen kan terugstellen. 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 54