„der keine mannliche Inclinationen hat, der sich nicht schamt, weder rei- „ten noch schiszen zu können, und dabei malpropre an seinem Leibe, seine „Haare wie ein Narr sich frisiret und nicht verschneidet, und ich Alles dieses „tausendmal reprimandiret, aber Alles umsonst und keine Besserung in „Nichts ist. Zum Andern hoffartig, recht bauernstolz ist, mit keinem Men- „schen spricht, als mit Welschen, und nicht popular und affable ist, und „mit dem Gesichte Grimassen macht, als wenn er ein Narr ware, und in „nichts meinen Willen tut, als mit der Force angehalten nichts aus Liebe, „und er Alles dazu nichts Lust hat, als seinem eigenen Kopf folgen, son- „sten Alles nichts nütze ist. Dies ist die Antwort Een groot menschenkenner is FRIEDRICH WILHELM stellig niet geweest. En hij zou stom verbaasd zijn geweest als hij zijn „effiminirten Kerl" van een zoon in latere jaren eens had kunnen zien te midden van zijn soldaten te velde. Verbitterd en verhard, koppig maar ook lichtzinnig was FRIEDRICH, die zijn best deed om alles wat hem van zijn vader scheidde te vergrooten. Hoe korter hij werd gehouden en hoe scherper hij werd gecontroleerd, des te meer kattekwaad haalde hij uit. Zoodra zijn vader hem den rug had toegekeerd, kwamen zijn overmoedigheid, zijn aanmatiging en lichtzinnigheid te voor schijn, en liet hij zijn spotlust den vrijen teugel. Hij ging op avon tuur uit zoodra hij maar en paar uur onbewaakt was, beging dan in zijn overmoed allerlei dolle streken, zweefde door de straten en sloeg bij eerzame burgers de ruiten inhij maakte schuld op schuld, en voor zijn vader was 't ergste daarvan dat die schulden grootendeels werden gemaakt voor de aanschaffing van boeken en muziek. Toch zou het niet juist zijn om de schuld van deze ellendige verhouding tusschen vader en zoon alleen bij één van beiden te zoeken. Aanleg noch ontwikkeling, liefhebberijen noch gewoonten stemden overeen, wat naar buiten reeds bleek uit de stem, die bij den zoon wonderlijk zacht en klankvol was en zelfs bij het vloeken goed getimbreerd bleef, terwijl 's vaders stem ook in de conversatie met een brommerigen, snorkenden commandotoon klonkterwijl 's konings verhemelte gaarne door zware kost werd gestreeld, hield de kroonprins meer van fijn gekruide spij zen. Maar één trek hadden zij gemeen en dat was de levendigheid en de hartstochtelijkheid, hun cholerisch temperamentals FRIEDRICH loskwam werd men onwillekeurig aan 's vaders toorn herinnerd. Macaulay die geen bewonderaar van Friedrich is, schrijft op blz. 798 van zijn werk „There was indeed a wide difference between the father and the son as „respected extent and vigour of intellect, speculative opinions, amusements, „studies, outward demeanour. But the groundwork of the charakter was the „same in both. To both were common the love of order, the love of business, „the military taste, the parsimony, the imperious spirit, the temper irritable 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 5