Bij gelegenheid van verjaardagen van het Hoofd van den Staat of van Leden van het Koninklijk Huis of bij gelegenheid van andere nationale feestdagen of uit hoofde van buitengewone om standigheden, kan de meerdere met volledige strafbevoegdheid (o. a. de korps-commandant) en ieder hiërarchiek boven dezen gestelde meerdere, bij wijze van gratie, vrijstelling van de opge legde krijgstuchtelijke straf verleenen. f. Regelen, naar welke de militair, die zich over een hem ge geven order of naar aanleiding van eene beslissing, waarin hij als strafoplegger is betrokken geweest, bezwaard acht, bevoegd is deswege te doen beslissen, (art. 73). Het W. v. Kr. voorziet volledig in het beklag over eene opge legde krijgstuchtelijke straf. Dit besluit omschrijft echter de wijze van beklag over een ontvangen order, waarbij belanghebbende een beklagtermijn van acht dagen is toegekend en over eene beslissing waarbij de mili tair als strafoplegger is betrokken geweest en in welk geval een maand beklagtijd openstaat en waarbij klager zich bij bezwaar schrift tot den Legercommandant wendt. Bij het beklag over een hem gegeven order moet klager zich richten tot den tot straffen bevoegden meerdere onder wiens rechtstreeksch bevel degene die de order gaf gesteld is. Deze gezaghebbende beslist bij schriftelijke beschikking naar bevind van zaken. Bovendien kent het R. b. d. Kr. in art. 9 (6) nog een reclame over een vermeende krenkende of onbillijke behandeling. Binnen 8 dagen voorbrengen bij meerdere van gezaghebbende van wien men bedoelde behandeling ondervond. 609

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 65