Als dit bestaat, wordt elk officier van dien chef, elk man van zijn corps „zijner" zake kundig zoo'n corps kan, omdat de kunde er berust op practijk en ervaring, zoo'n corps bezit innerlijke jeugdige kracht en volgt zijn chef blindelings, omdat het weet dat hij vóórgaat, hij voor een ieder is de garantie voor succès. Bij dergelijke sportopleiding hebben de jongeren de school van het gevaar doorloopen, immers de ruiter die een steeple rijdt, dwars door het terrein gaat, een zware hindernis neemt, is in doorloopenden strijd, niet met angst, dat woord is te kras, maar met een achterkleinnichtje van angst, met„te gering zelf vertrouwen", en zoolang ook dit gevoel niet er uit gereden is, bezit hij niet 't voor den bereden officier noodzakelijk vermogen dat de groote Turenne in staat stelde lachend tegen zich zelf uit te roepen „Karkas je siddert" Indien bij menschen, wier bestemming het nu eenmaal is leven en lichaam te wagen, die geringschatting voor gevaar niet bestaat, dan maakt de vrees voor het gevaar zich meester van de beschikking over het intellect. Welnu niets maakt gevaar minder spookachtig in z'n uitwerking dan dagelijks omgaan mèt gevaarde ruiter ondervindt zulks telkens bij 't nemen van een hindernis zoo zal voor den ruiter de beste leerschool zijn om op onverschillig welk paard en in tegenwoordigheid van welke moeilijkheid dan ook, meester te blijven van zich zelf, van zijn gedachten en van zijn polsslag het dagelijks en zooveel mogelijk nemen van hindernissen (Seydlitz zaliger nagedachtenis en Saumur's groot beginsel). En niets wordt spoediger verloren dan de gewoonte, zich daar bij op z'n gemak te gevoelen en is die eenmaal verloren dan zadele men af, want dan is de machtige veer verlamd Een veld met bieten slaagt er volkomen in U in de war te brengen elke greppel wordt een moeilijke rivier en een hek 'n niet te overkomen afsluiting. En zit die kwaal in een corps, dan is het gedaan met de feitelijke waarde ervan. Dan is de lading van de granaatkartets geen schroot dochconfetti. Niet overal in ons leger bestaat de gelegenheid tot zelfoefening en tot zelfonderzoek of die oefening voldoende was. De Militaire Sportvereeniging in Nederland heeft in dit „te kort" gedurende geruimen tijd getracht te voorzien, en 't is haar de laatste jaren blijkbaar mogen gelukken, begrippen als boven aangehaalde ingang te doen vinden, en in daden te doen, uiten. Van de ontegenzeggelijk nuttige oefeningen en wedstrijden, die de M. S. V. jaarlijks voor hare leden organiseert, meenen we de afstandsritten, dwars door het terrein, zooals die ten zuiden van Nijmegen, tot de meest belangrijke en leerzame te behooren. T. T. (Uit „Het Paard". 1906). 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 68