616 „de contingenteering. De vertegenwoordigers van A willen wel toestaan, dat „B in den vervolge blijft uitvoeren naar A, maar op voorwaarde dat B „voortaan ook een groote hoeveelheid invoert uit A. Zoo kan ook de „landencontingenteering storend werken." Een uiting in het Engelsche parlement bij de behandeling van de Marine- begrooting „Singapore is not only the gateway to the Pacific, but it commands the „Indian Ocean, round which are three-quarters of the land-territory of the „Empire, and three-quarters of the population of the Empire live in that „territory. The volume of trade through Singapore is just great as through „Suez and Panama, and it is the only port from which a battle fleet could „reach Australia and New Zealand, and give them the same assistance in „time of crisis as they gave us during the Great War." (Army, Navy and Air Force Gazette van 19 April). H. 8. ORGAAN N.I.O.V. Het April-nummer opent met het 4e vervolgartikel van „Het Verre Oosten in 1933" van de hand van W. J. Lucardie, waarin de buitenlandsche verhou dingen van Japan en Manchukuo gedurende het tweede halfjaar van 1933 worden besproken. Kapitein J. M. Somer geeft in „Gezagsvestiging in Nederlandsch-Indië" een geschiedkundig overzicht van de ontwikkelingsgang van ons gezag van omstreeks 1790 tot het uitbreken van den Java-oorlog. Voorts treffen wij aan het slotartikel van „Remontierung auf der Insel Soemba (Sandelhout) durch Kavallerie-offiziere der Niederl. Indischen Armee" door Otto Freiherrn von Lindenfels. Voorts het slot van het in het Maartnummer aangevangen artikel getiteld „Een en ander omtrent Japan en de Japanners" door Kolonel W. van der Poel, waarin de merkwaardige periode van het Shogunaat wordt besproken en het daarop gevolgde herstel van de Keizerlijke macht. Een duidelijk overzicht van de politieke ontwikkeling van Japan vanaf het instellen van evengenoemden nieuwen regeeringsvorm, bekend onder den naam „Meyi", tot heden, besluit dit interessant en zeer lezenswaardige artikel. Kapitein van den Top. Dienst A. Kint geeft in „Een populaire beschouwing van de vervaardiging van topografische kaarten uit nagenoeg loodrechte luchtfoto's met behulp van eenvoudige methoden en instrumenten" een verhandeling over de wijze waarop de fotogrammetrische kaarteering tot stand komt. Een afscheidswoord gewijd aan den afgetreden secretaris van het Hoofd bestuur, Kapitein der Intendance G. I. van Leeuwen, mededeelingen van het Hoofdbestuur, afdeelingsverslagen en de gebruikelijke hoofdstukken „Veran deringen" en „Uit Pers en Periodiek" besluiten het April-nummer. v. V. 9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. La Revue d'Infanterie, Januari 1934. Emploi des armes d'infanterie en montagne (defensive)door Lt. kol. Barthélemy. Na de als gevolg van de terreingesteldheid en het klimaat aan de gevechten in bergterrein verbonden moeilijkheden, belicht te hebben, bespreekt Schr. het tactisch gebruik van de verschillende wapensoorten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 72