617 De ai tillerie zal zelden „en masse" gebruikt kunnen worden, aangezien zij met uitzondering van de bergartillerie weinig mobiel is en gebonden is aan de groote verkeerswegen. Haar doelen zullen dikwijls buiten haar bereik vallen of moeilijk zijn waar te nemen (doode hoeken, boschterreinen enz.) zoodat een groot gedeelte van haar taak zal moeten worden overgeno men door de infanteriewapens. De aan deze wapens gestelde eischen zullen verzwaren al naarmate het terrein moeilijker begaanbaar is. De vechtwagens zullen, hoezeer zij ook geperfectioneerd zijn weinig of geen actiegebied kunnen vinden, terwijl de chemische strijdmiddelen welis waar uitwerking kunnen hebben in ravijnen, op hoogvlakten e.d doch groote tegenstanders zullen vinden in regen, mist, sneeuw en hevigeii' wind waardoor een nadeelige invloed op de eigen gevechtsacties kan worden onder- vonden. Voor vliegtuigbommen zullen de doelen te verspreid en te veel gemas keerd zijn, zoodat daarvan betrekkelijk weinig resultaten zijn te verwachten Kesteeren dus de infanteriewapens, te onderscheiden in die voor het vuur met gekromde en die voor het vuur met gestrekte banen, waarvan een groot gedeelte van het succes afhankelijk zal zijn. In de verdediging kan de ingenomen opstelling zijn a) op een top tegen over een „dalende helling, b) m een ravijn tegenover een „stijgende" helling, c) dwars op een rug, d) loodrecht op de lengterichting van een ravijn. Bij elk van deze vier gevallen doen zich dezelfde moeilijkheden in meer of mindere mate voor, namelijk de aanwezigheid van doode hoeken achter elkaar liggende ruggen, toeganggevende defile's, aan de waarneming onttrokken zones, talrijke hindernissen, welke de gestrekte baan van het vuur onderscheppen. Behoudens enkele gevallen leent het bergterrein zich in het bijzonder voor vuur over en tusschen eigen troepen. Het vuur over eigen troepen zal dank zij de domineerende opstellingen, waarin de automatische wapens meestal kunnen worden opgesteld mogelijk zijn, waarbij echter rekening dient te worden gehouden met voorliggende terreinplooien welke door de eigen troepen overschreden moeten worden. „Une étude minutieuse des tacihtes ou des difficultés d'accès en avant de la défense, une surveillance attentive, un personnel toujours prêt a entrer immédiatement en action permettront aux armes automatiques d'obtenir le maximum de résultats sans gaspillage de munitions." Het vuur tusschen eigen troepen kan als gevolg van het sterk gebroken en onderbroken front in zeer schuinsche richting worden afgegeven vooral in de verdediging levert dit betrekkelijk weinig moeilijkheden op! In de beide genoemde gevallen zal de bestrekenheid van de baan van automatische wapens.vurend een richting loodrecht op het ingenomen front zeer be trekkelijk zijn als gevolg van de gesteldheid van het voorterrein. Om een zoo groot mogelijk profijt van de bestrekenheid van de baan te kunnen, trekken, zullen de verschillende .stukkien dikwijls etagegewijze moeten wor den opgesteld. Het verband, dat tusschen de vuren in de verdedigingssec toren van twee naast elkaar opgestelde afdeelingen moet worden gelegd is van zeer groot belang, „Elle devra être l'objet des soins attentifs du chef de la coordination des moyens de feux." De laag opgestelde wapens zullen het voor de stelling gelegen terrein, voor zoover dit mogelijk is, moeten bestrijken, terwijl de hooger opgestelde'auto matische wapens een „inslaand" vuur op grooten afstand kunnen geven, waardoor den vijand reeds bij zijn nadering belangrijke verliezen kunnen worden toegebracht. Schr. neemt vervolgens de verschillende infanteriewapens in beschouwing en betoogt, dat de mitrailleur in het bergterrein „La reine du combat" is, waarbij speciaal de aandacht wordt gevestigd op het werkzame aandeel! dat de op bergtoppen opgestelde mitrailleurs kunnen hebben in de beschie ting van vliegtuigen, waardoor deze gedwongen zullen worden op groote hoogte te vliegen, zoodat zij daardoor hun opdracht minder goed zullen kunnen uitvoeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 73