618 Straatgevechten. Schweizerische Monatschrift /für Offiziere aller Waffen, Maart 1934. Bewafjneter Aufstand, door Majoor M. F. Schafroth. De Oostenrijksche burgeroorlog in Februari 1934 heeft getoond, dat de leiders geschoold waren in dezen strijd, dat de strijdmiddelen tactisch juist werden gebruikt en toegepast. Hoewel het niet gewenscht is een uitgebreide bekendheid te geven aan de over de voorbereiding tot een burgeroorlog verschenen vooral Russische literatuur, behoort het toch tot de taak van de officieren om zich met deze leer „aus der Praxis, für die Praxis" vertrouwd te maken. Als uitgave van de „Kriegspolitische" academie, leerstoel voor burger krijg, is in 1930 in Moskou verschenen een geschrift van Philipp Anulow getiteld „Bewaffneter Aufstand", onderverdeeld in vier hoofdstukken Strategische Fragen, Taktische Fragen, Organisation des Aufstandes, Stras- zenkampf. Het meest leerrijke is laatstgenoemd hoofdstuk, dat door Schr. dan ook op den voet vertaald is en wegens de belangrijkheid hieronder verkort wordt weergegeven. De gewapende opstand in een stad, met het einddoel het zich meester maken van den bestuurszetel, heeft het karakter van een straatgevecht. Het is de strijd van afdeelingen en van enkelingen tegen de regeeringstroepen, waarbij het gaat om de telegraaf- en telefooncentrales, spoorwegstations en regeeringsgebouwen. De voorbereidingen voor het straatgevecht omvatten het op de juiste waarde schatten van strijdkrachten en strijdmiddelen waarover de stad beschikt, daarbij rekening houdende met alle karakteristieke bijzonderheden van de stad welke invloed op de gevechtsvoering kunnen uitoefenen. In het bolsjewistische tijdschrift,,Vorwarts" werd reeds in 1905 op het belang van de voorbereidingen gewezen met het volgende ,,Die örtliche Organi sation musz in jedem Falie für ihre Stadt beizeiten das strategische Bild der Verteilung derselben und ihrer Zufahrtswege klarstellen, damit man die Gelegenheden zur Leistung von Widerstand und zum Errichten von Barrikaden feststellen kann, auch erkennt, wo diese hoffnungslos waren, weisz wo bequem alle Verkehrs- und Verbindungswege (Bahn, Telephon, Telegraph) in ihrem Anfang unterbrochen werden, wie Waffenladen und -Lager verteilt, wo die Quartierbehörden sind und über welche Mittel alle diese verfügen. Zur Abklarung aller dieser Fragen benötigt man kompetente Offiziere aller Grade". De verdeeling en de sterkte van de verschillende bevolkingsklassen moeten worden bestudeerd, evenals de graad van ontwikkeling en organisatie van de stadsdiensten, zooals waterleiding, electriciteit, radiostations, telegraaf, telefoon enz. Voorts moet worden beschikt over gegevens van de verschil lende soorten transportmiddelen, zooals auto's, paarden, vrachtwagens enz., van de levensmiddelen en watervoorraden op verschillende tijdstippen, van het systeem van toevoer, van munitieopslagplaatsen, kazernes, militaire be drijven enz. Ook het drukkersbedrijf in de stad mag niet worden vergeten, men moet een registratie aanhouden van de voorraden, de papieropslagplaat sen en van het technisch personeel. Voorts moet beschikt worden over gegevens van de dislocatie van de bevolking en van den toestand en de soorten van huizen, gebouwen en stads gedeelten zoomede de tactische ligging daarvan. Nagegaan moet worden op welke wijze flankeerend vuur kan worden afgegeven enz. De plattegrond van de stad en de volkomen bekendheid daarmede is de grondslag voor de tactiek van het straatgevecht. De beheerschende punten liggen meestal in het centrum van de stad waar ook de grootste gebouwen, pleinen, parken enz. zijn. Hiervan zal de arbeidersbevolking zich allereerst in het bezit moeten stellen. Het forceeren van rivieren en kanalen biedt meestal zeer groote tactische moeilijkheden. De bruggen over dergelijke waterverbindingswegen hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 74