619 meestal een beslissende beteekenis, zoodat zij steeds beheerscht moeten worden. De vuurtechniek vormt een belangrijk onderdeel van het straatgevecht. De hoofdwapens zijn de automatische wapens en handgranaten tegen levende doelen, en granaat- en mijnenwerpers tegen materieele doelen. Omtrent de tactiek van het straatgevecht lezen wij „Grundlage der taktischen Formen des Straszenkampfes sind diej enigen des Parteitaktik. Organisiert in Paare, Dreier- und Zehnergruppen, blitzschnell angreifend, bei Widerstand ebenso rasch verschwindend, aus einem Winkel in den andem, von der Strasze auf einen Balkon, von diesem aufs Dach wechselnd, dann wieder auf die Strasze, führen diese Kampfer einen Partisanenkrieg. Diese Kampfform. ohne Kommandanten und ohne besondere Ausbildung, ist nicht ohne Grund zu allen Zeiten als für die Gegner verderblichste, weil demoralisierend, angesehen worden". Een leerrijk artikel, dat ter lezing kan worden aanbevolen. V ersterkingskunst. Mavors, Maart 1934. Het inrichten van hinderniszones, door le Lt. M de Boer. In het Ille Hoofdstuk van dit vervolgartikel bespreekt Schr. de voor bereiding in vredestijd. Om de vernielingen snel tot stand te kunnen brengen met betrekkelijk weinig springstoffen is het noodig, dat reeds in vredestijd de noodige voorbereidingen worden getroffen bij den bouw van bruggen en andere kunstwerken. Schr. wijst er op, dat het boren met pneumatische rotsboren in gewapend beton zeer bezwaarlijk is, daar de boor niet door ijzer boort. De boor moet dus op goed geluk ergens worden ingezet, waarbij dan meestal zal blijken, dat de plaats juist verkeerd is gekozen. Het resul taat zal dan ook meestal zijnmateriaal- en tijdverlies. Daarom zou bij den houw van elke gewapendbeton-brug als eisch moeten worden gesteld, dat de vernieling moet worden voorbereid in overleg met het „Bureau vernieling van kunstwerken". Financieele kosten brengt dit vrijwel niet mede, daar het bij den bouw ter vernieling voorbereiden van een brug gewoonlijk slechts enkele tientallen guldens kost, een bedrag dat uiteraard op de totale bouwkosten niets uitmaakt. Bij het inrichten van een hindemiszone zullen de pioniers worden belast met de hindernissen waarvoor springstoffen noodig zijn (mijnen, opblazen van bruggen), terwijl de troepen van andere wapens met het maken van de overige hindernissen (versperringen) worden belast. Speciale gastroepen zullen mosterdgasversperringen tot stand brengen. Onderscheid moet worden gemaakt tussohen de voorbereiding en de uit voering van vernielingen. De voorbereiding omvatboren van mijnkamers, plaatsen en bevestigen van ladingen, pasklaar maken, doch weer afnemen van de ontstekingsmiddelen, bewaking van het voorbereide object, instructie opmaken voor de ontsteking, eventueel opstellen van een dekkingsdetache ment voor de ontstekingsploeg en treffen van maatregelen opdat de ont- stekingsploeg snel ter plaatse kan zijn. De uitvoering omvat het aanbrengen van de ontstekingsmiddelen en het ontsteken van de ladingen. Tankafweer. La Revue d'Infanterie, Februari 1934. Réflexions sur la defense contre les chars, door Lt.-Kolonel Henry Martin. Het vuurfront, gevormd door het vuur van de automatische wapens voor een verdedigende opstelling, heeft zijn waarde getoond in den wereldoorlog tegen de infanterie „attaquant a poitriine déoouverte" dit systeem is echter niet afdoende tegen een tankaanval. Schr. berekent, dat de strijdwagens déboucheeren met een snelheid van ongeveer 16 km. per uur, d.w.z. zij kunnen een km. in 4 minuten, 500 m. in 2 minuten en 100 m. in minder dan een halve minuut afleggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 75