621 zijn. Indien in de toekomst dit anti-tankgeschut op rupsbanden aan de voorzijde en aan de zijkanten wordt gepantserd en ook van boven van een pantser zal worden voorzien tegen vliegtuigbommen, komen wij tot de „chars anti-cthars". „II est possible que nos grandes unités regoivent ainsi dans l'avenir, l'équivalent des contre-torpilleurs des escadres navales." Vliegdienst. Luchtmacht. Februari 1934. Gegevens betreffende het gebruik van den luchtverkennings- en waarnemingsdienst in den landoorlog, door Kapitein waarnemer J. G. W. Zegers. Na behandeld te hebben de taak van den luchtverkennings- en waarne- mingsdienst, t.w. het verwerven van inlichtingen omtrent de vijandelijke land- en luchtstrijdkrachten, dan wel aangaande eigen troepen, het over brengen van bevelen of berichten tusschen staven en commandoposten van de eigen troepen en het bij uitzondering deelnemen aan het gevecht, hetzij tegen doelen in de luchit, hetzij tegen doelen op den grond of op zee bespreekt Schr. de beteekenis van de oogverkenning en van d'e fotografische verkenning, welke beteekenis voor de oogverkenning spreekt uit het volgende le. De waarnemer kan op grond van gedane verkenningen gevolgtrekkingen maken, welke tot nieuwe ontdekkingen kunnen leiden. 2e. De uitkomsten van oog verkenningen komen belangrijk sneller dan foto grafische ter beschikking van de betrokken commandanten, hetgeen in bepaalde tactische omstandigheden van groot belang kan zijn. 3e. Bij weersgesteldheid, waardoor het maken van foto's uitgesloten is en ook des nachts, is men vrijwel uitsluitend op oogverkenning aangewezen. 4e. Met betrekking tot oogenibliksdoelen, welke soms met behulp van bewa kingsvliegers onmiddellijk moeten worden bestreden, kan alleen oog verkenning worden toegepast. 5e. Eveneens is dit het geval bij de uitvoering van verkenningsopdrachten door artillerie-vliegtuigen, welke tijdens de vlucht ontdekte doelen voorloopig moeten nummeren en gedurende dezelfde vlucht het vuur op een of meer dezer doelen moeten leiden. 6e. Voor verkenning van spoorwegvervoeren komt zoowel overdag als 's nachts vrijwel uitsluitend oogverkenning is aanmerking. 7e. Voor een beoordeeling van de terreinsgesteldheid over groote opper vlakten komt oogverkenning, c.q. aangevuld door fotografische verken ning, in de eerste plaats in aanmerking. 8e. De verdeeling en groepeering der vijandelijke artillerie zal door oog verkenning moeten worden bepaald. 9e. In vele gevallen zal de oogverkenhing moeten voorafgaan aan mogelijk noodige fotografische verkenningen. De beteekenis van de fotografische verkenning blijkt uit het volgende le. In sommige gevallen is fotografische verkenning mogelijk, terwijl oog verkenning (bijv. als gevolg van groote hoogte) te kort schiet. 2e. De nauwkeurigheid der verkenning is zeer groot. 3e. De betrouwbaarheid der fotografische verkenning is absoluut. 4e. Door rustige bestudeering ver achter het gevechtsveld kan dikwijls veel ontdekt worden, wat aan de oogwaarneming zou zijn ontgaan. „Het gebruik" besprekend, onderscheidt Schr. de voor den verkennings- en waarnemingsdienst te verstrekken opdrachten in die met betrekking tot vooraf bepaalde objecten en in de z.g. bewakingsopdrachten. Eerstgenoemde opdrachten zullen in den regel worden gegeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 77