623 S. laat bij zijn verdere beschouwingen alle politieke en internationale overwegingen buiten beschouwing, om de zaak waar het om gaat van een zuiver militair standpunt te bezien. Zonder twijfel, aldus Capt. Grant, schijnen de verlangens van de „pro-tank school" zeer aantrekkelijk. De tank bezit mobiliteit en een groote stootkracht, „and very little imagination „is required to picture the unenviable plight of an ordinary mixed force „caught in the open by an A. F. V. formation." Echter werd ook meer dan eens aangevoerd, dat de laatste oorlog nadruk kelijk het onvermogen van de infanterie demonstreerde, om met succes een met mitrailleurs verdedigde stelling aan te kunnen vallen. Uitstekend ge oefende infanterie, behoorlijk gesteund door artillerie, bleek daartoe echter steeds in staat te zijn. Daar staat tegenover, dat een dergelijke aanval enorme hoeveelheden munitie vroegaan den anderen kant zal het een geruimen tijd duren, eer de verdediging in een komenden oorlog een dergelijken graad van vol maaktheid bereiken zal. Steeds zal echter een aanmerkelijke hoeveelheid artillerie aanwezig moeten zijn bij het uitbreken van een oorlog en daarom is het zaak de artillerie uit te breiden en daartoe de beschikbare fondsen eerder te besteden dan voor de aanschaffing van tanks. S. wijst voorts op het groote gevaar, indien men ter beoordeeling van de prestaties van de tanks den laatsten oorlog tot maatstaf neemt, omdat de tegenpartij over weinig tanks en afweermiddelen beschikte. De Britsche tankformaties werkten derhalve onder abnormaal gunstige omstandigheden. Voorts wijst S. op het feit, dat het schietwapen (het projectiel dus) het nog steeds van het pantser heeft gewonnen. Al bezit men thans nog geen af doende anti-tankwapens, in de toekomst zal onvermijdelijk een dergelijk wapen zijn intrede in de legerformaties doen. S. wenscht geen afschaffing van de tanks te propageeren, of zelfs maar de huidige formatie aan te tasten en terug te brengen. Integendeel, tanks zullen in de toekomst onder een of anderen vorm, hoe dan ook, noodzakelijk zijn, doch, „it is merely desired to stress that vital truth„Proportion, „Gentlemen proportion please." Gewezen wordit voorts op het groote gevaar en nadeel, dat het tank- materieel in den loop van een tiental jaren verouderd zal zijn, terwijl de zoo verachte infanterie en cavalerie steeds, gedurende den loop der eeuwen, alle veranderingen hebben weten te doorstaan, zonder een onbruikbare massa te worden. „So why should this fate overtake them at this late and „particular date in history De kans, dat bij het uitbreken van een oorlog de bestaande tanks „out of date" zullen zijn is veel waarschijnlijker. S. bestrijdt voorts de opvatting van de tank-enthousiasten betreffende bet „offensive a l'outnance" en belicht zeer scherp de zeer groote moeilijk heden, welhaast onoverkomelijk ten aanzien van de aanvulling van brandstof en materieel. Daarnaast zal de ontwikkeling van de tanks bij den tegen stander gelijken tred houden, zoodat van een verrassing, als indertijd op het Westelijk front, wel geen sprake zal zijn. Ten slotte wijst schrijver er nadrukkelijk op, dat het terrein een woord medespreekt en in vele gevallen het gebruik van tanks onmogelijk zal maken. Ten aanzien van het onderdrukken van opstanden, oproeren e.d. acht. S. voorts dikwijls takt en persoonlijkheid van meer belang dan brute kracht, welke laatste dikwijls ongeneeslijke wonden slaat. „The Britisch private „soldier is world-famous for his cheery good-fellowship under the most „trying conditions to imagine a tank being tactful is merely humorous." Conclusie. S. wenscht de tanks niet af te schaffen, integendeeldeze nemen een zekere plaats in het huidige legerbestel in, doch zij hebben zeer begrensde mogelijkheden. Vandaar, dat het door de Britsche militaire autoriteiten gevolgde systeem van geleidelijke invoering en vervanging, na alleruitvoerigste proefnemingen, veel gezonder en meer reëel is dan de radicale reorganisaties, welke de fanatici nastreven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 79