629 De trein, welke de twee stukken vervoerde, bestond uit 2 locomotieven, 2 platte wagens met stalen frame, 1 kanon van 14", 2 platte wagens met stalen frame, 1 munitiewagen, 1 wagen met kruitladingen, 2 platte wagens met stalen frame, 1 kanon van 14", 1 platte wagen met stalen frame, 2 gereedschapswagens, 1 waarnemingswagen, 1 wagen met bagage, mess benoodigdheden enz., 2 personen wagens, 1 „caboose" (veldkeuken). Het stuk bevat verder beschrijvingen omtrent den aard der gehouden oefeningen, welke verder buiten beschouwing zullen worden gelaten. Slechts ten aanzien van een tweetal aangelegenheden willen wij het voornaamste memoreeren. „Camera observations" van aanslagen. Deze methode werd beproefd op schootsafstanden van boven 20.000 yards, bij slecht zicht. De volgende voor- deelen boven gewone waarneming traden aan den dag: de camera is veel sneller en bovendien nauwkeurigerde afwijkingen bedroeg 0.1"/M tegen over 5°/oo bij gebruik van een azimuth-instrument. „Waarneming uit vliegtuigen". Ten einde met succes van het vliegtuig gebruik te kunnen maken, moet de samenwerking tusschen vliegtuig en batterij volmaakt zijn. Maatregelen moeten zijn getroffen, dat er geen tijd verloren gaat tusschen de ontvangst van het vliegtuig en de overbrenging van de gegevens naar de stukken. De resultaten bleken zeer bevredigend te zijn. De gemiddelde lengtefout, welke door het vliegtuig werd gemaakt, bedroeg 45 yards, de breedtefout 33 yards. De waarneming van den grond met speciale toestellen gaf fouten van 18 en 23.5 yards. Indien men de be schikking heeft over geoefende luchtwaarnemers zullen de resultaten van lucht- en grondwaarneming weinig verschillen. H. Intendance, legerverpleging, enz. Kevue Militaire Frangaise, Januari 1934. Lieutenant-Colonel de Gaulle, „La. Mobilisation économique a l'Etranger"Het doel, dat met een econo mische mobilisatie wordt beoogd, is in alle landen hetzelfde, terwijl de moeilijkheden die moeten worden overwonnen veel overeenkomst hebben. Amerika, Italië en België, welke hun plannen tot economische mobilisatie niet in een sfeer van geheimhouding hullen, kunnen tot voorbeeld dienen. In die landen zijn de voorbereidingen het verst gevorderd. Amerika. De economisohe omstandigheden zijn hier wel zeer gunstig. Men heeft vele hulpbronnen, terwijl een uiterst geperfectionneerde en op groote capaciteit berekende industrie ter beschikking staat. Bovendien stelt zijn ligging dit land in staat rustig door te werken in geval van oorlog met het buitenland. Dat ondanks dezen gunstigen toestand de ombouw van vredesindustrie tot oorlogsindustrie zonder degelijke voorbereiding niet spoedig kan geschieden, bewijst de ervaring van den grooten oorlog. Toen de wapenstilstand werd afgekondigd, was nog geen enkel stuk zwaar geschut of tank in Amerika zelf vervaardigd in een oorspronkelijk niet voor dat doel bestemde fabriek. Bij de wet van 4 Juni 1920 werd aan den „Assistent-Secretary of War" opgedragen om zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de voor zieningen der materieele behoeften van het leger te regelen. Hij heeft daar toe de beschikking over de volgende diensten

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 85