632 In het Maart-nummer wordt verder commentaar geleverd. Geen „rijs"- sluiting voor de overhemden. Geeft kans op groote verwondingen, indien getroffen door projectiel. Soortgelijk gevaar kleeft aan polshorloges. Been kappen werden bij den aanvang van den oorlog door het Amerikaansohe leger gebruikt, doch spoedig afgeschaft en vervangen door beenwindsels. Goede beenwindsels, op de juiste wijze en niet te hoog aangelegd geven geen stremming van den bloedsomloop. de B. Geneeskundige Dienst, enz. Aangezien de nieuwste opvattingen omtrent de malaria-behandeling en prophylaxis zoo veel verschillen van de tot nu toe gangbare en aangezien ieder officier met dit vraagstuk te maken kan hebben, is het van belang daaromtrent iets meer te weten en heeft het zijn nut hieronder in zijn geheel te laten volgen het rondschrijven van den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst van 27 April 1934 No. 67/VI over Wijziging en aanvulling van hoofdstuk Malaria" van order M.G.D. No. 7. „In verband met de nieuwste opvattingen omtrent de malaria-behandeling en prophylaxis 1), voornamelijk hierop neerkomende dat de definitieve ge nezing der malaria in hoofdzaak te danken is aan de verweermiddelen van den patiënt zelf en dat een te hoog en te lang voortgezet chininegebruik de ontwikkeling van dit natuurlijk afweerproces belemmert, zoodat de genezing vertraagd wordt, heb ik de eer UHoogEdelGestrenge mede te deelen dat het hoofdstuk „Malaria" van order M.G.D. No. 7 en d.z. rondschrijven van 16 Februari 1932 No. 165/VI dienovereenkomstig aanvulling en wijziging behoeven. In afwachting van het verschijnen van een wijzigingsblad op genoemde order dient met het volgende reeds dadelijk rekening te worden gehouden. A. Behandeling der Malaria. Het principe bij de moderne malariabehandeling is het chininegebruik zooveel mogelijk te beperken c.q. te onthouden (zoolang men durft), om patiënt in staat te stellen zijn eigen afweerapparaat zoo vlug mogelijk in te schakelen. Aangezien daarbij rekening moet worden gehouden met het klinische beeld en den toestand van patiënt, welke weer afhankelijk zijn van den aard van den parasieten-stam en het natuurlijk weerstandsvermogen, zal de behandeling individueel moeten zijn. Voor de malaria-behandeling kunnen derhalve geen imperatieve voor schriften worden gegeven en moet het navolgende dan ook als handleiding worden beschouwd. Aangezien een noodlottige afloop bij malaria practisch alleen bij den pri- mairen aanval voorkomt, moet deze altijd onmiddellijk behandeld worden. De 2e en 3e aanval, worden eveneens direct behandeld, wanneer er ge makkelijk parasieten zijn te vinden. Bij latere aanvallen kan men in den regel enkele (23) koortstoppen afwachten vóór men chinine toedient en den aanval coupeert. Het chininegebruik moet zoo kort mogelijk duren. Zoodra patiënt koortsvrij is geworden en de plasmodiën uit het periphere bloed zijn verdwenen, kan de toediening van chinine worden gestaakt. De maximumduur van het chininegebruik zij bij den primairen aanval 7 dagen, bij latere aanvallen5 dagen. 3) Zie het derde rapport van de malaria-commissie van den Volkenbond (The therapeuties of malaria. Principles of treatment based on the results of controlled experiments. Third general report of the malaria commissien) en overige literatuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 88