In beide gevallen zal de actie gepaard gaan met luchtaanvallen op de te en nabij Soerabaia gelegen vliegkampen en vliegterreinen, terwijl de basis van de vijandelijke luchtactie wordt gevormd door 's vijands vliegtuigmoederschepen dan wel door de meer genoemde op grooten afstand gelegen eilandjes, hetzij alleen voor watervliegtuigen, hetzij mede voor landvliegtuigen. De zoo juist genoemde aanvallen op onze vliegterreinen enz. zullen mede vooraf gaan aan de hieronder genoemde actie 3e. Luchtbombardement door 's vijands legerluchtstrijdkrachten van onze vliegkampen en vliegterreinen en wellicht van de werken en van de zich in de haven of op de reede bevindende oorlogsschepen de basis waarvan op Java dan wel op Ma- doera is gelegen en welk bombardement een onderdeel vormt van een vijandelijke onderneming tot verovering van de vïoot- basis. Is het doel van 's vijands luchtactie thans voldoende belicht, de beschikbare middelen en de mogelijke resultaten zijn een nadere beschouwing waard. In de gevallen sub le en 2e wij schakelen de mogelijkheid van de inrichting van een basis landvliegtuigen, als minder waar schijnlijk, voorloopig uit is de vijand beperkt zoowel in aantal als in soort van de mede te voeren vliegtuigen. Wat het laatste betreft kunnen alleen watervliegtuigen worden gebruikt en wel vliegtuigen, geschikt voor gebruik aan boord van een vliegtuig moederschip. Beide staan wat performance betreft bij landvliegtuigen be langrijk ten achter. Ook de groote maritieme rijken beschikken slechts over een beperkt aantal vliegtuigmoederschepen. Aangezien voorts bij een pacific-conflict de strijd zich tot één dier rijken en Ned.-Indië zal beperken, mag gevoegelijk worden aangenomen, dat slechts een deel dier schepen, waartoe waar schijnlijk niet de grootste zullen behooren, tegen onze vlootbasis zal worden ingezet. Is het aantal te verwachten vijandelijke vliegtuigen dus beperkt in aantal, de bedreiging blijft ernstig genoeg en de weieens geuite meening, dat het met die vijandelijke luchtactie zoo'n vaart niet zal loopen, kunnen wij geenszins deelen. De moderne vliegtuigmoederschepen voeren een 50 a 60-tal vliegtuigen mede. Sedert zoovele oorlogsschepen met catapults worden uitgerust, mag worden verwacht, dat het gros hiervan uit jagers en bombardementsvliegtuigen zal bestaan, zoodat één enkel vliegtuigmoederschip onze basis met 30 bombardementsvlieg tuigen bedreigt. In de gegeven verhoudingen in den Pacific is bij een onderne ming tegen Soerabaia de indeeling van een modern en van een 558

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 8