635 4e. voor de daarvoor in aanmerking komende militairen de hospitaalvoeding z.v.m. te doen overeenkomen met de menagevoeding. De uitvoering van de aldus opgevatte opdracht leidde tot de indeeling der gewone voeding in 4 groepen, waarvoor met het oog op duidelijke verschillen in stand en/of leefwijze, onderling afwijkende menu's dienen te worden gehandhaafd, te weten I. Afdeelingen la en lb en de Europeanen in de afdeelingen 2a en 3a II. Amboineezen en Manadoneezen in de afdeelingen 2a en 3a III. Afdeelingen 2b en 3b IV. 4e afdeeling. Voor elk dier groepen werd de voeding uitgewerkt in een volledig week- menu, bij welken arbeid verder is getracht, v.w.b. de afdeelingen waarin de mindere militairen worden verpleegd, de gewensdht geachte overeen stemming met de menagevoeding z.v.m. te bereiken. Het streven naar eenvoud in beheer en administratie bracht mede, voor de hoogere afdeelingen (la, lb en Eur. 2a) geen andere menu's te ontwerpen, doch het verschil in voeding met de afd. 3a te zoeken in eenige zich daartoe leenende extra-verstrekkingen en wel voor la 2 soorten toespijs bij het ontbijt en het avondeten in plaats van 1 soort, 1 kippenei extra, 4 maal per week dessert bij het middageten voor la, lb en 2a meer boter bij het brood (het brood wordt in sneedjes opgediend), meer melk in de koffie, dagelijks vruchten, in plaats van 4 maal per week, en dagelijks namiddagthee voor lb en 2a 2 maal per weck dessert bij het middageten. Op vorenbedoelde menu's kunnen nog de volgende toelichtingen worden verstrekt. Groep I. O n t b ij t. Als toespijs zijn artikelen gekozen, welke vrij algemeen in den smaak vallen, t.w. z.m. 'kaas, komijne kaas, vleesoh gehakt, koud vleesch en boter hamworst (voor la is daarenboven een tweede toespijs uitgetrokken). Meer afwisseling in het tarief was niet mogelijk om niet genoodzaakt te zijn, bij den broodmaaltijd van 's avonds meermalen dezelfde toespijzen te moeten uittrekken. In de toespijzen bestaat n.l. weinig keus, omdat verschillende artikelen welke voor particulieren hiervoor in aanmerking komen, zich niet leenen voor opname in het tarief. Hiervoor zijn n.l. artikelen noodig welke overal verkrijgbaar zijn, terwijl ontbijtartikelen zooals zalm en sardines, waarvan het aantal kwaliteiten zeer groot is en waarvan de aankomende gewichtshoeveelheden dan ook bezwaar lijk zijn vast te stellen, niet in aanmerking komen. Aan dit bezwaar is echter tegemoet gekomen door de bepaling, dat de in het tarief opgenomen artikelen door andere mogen worden vervangen, mits de aanschaffingskosten per week niet stijgen. De hoofden der hospitalen hebben hierdoor v.w.b. het brengen van afwisseling in de voeding, een groote mate van vrijheid gekregen en kunnen daarbij rekening houden met plaatse lijke omstandigheden. Bij het ontbijt wordt thee met melk en suiker verstrekt (3a ontving vroeger geen thee), terwijl de koffie op een door het Hoofd der inrichting te bepalen uur wordt opgediend. Middageten. Dagelijks wordt een andere soep verstrekt. Daarna volgt het menu dat volgens het oude tarief voor de afd. la en 2a geldt, met dien verstande dat afd. 3a overeenkomstig het V. Men., 4 maal per week vruchten ontvangt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 91