ouder type vliegtuigmoederschip, tezamen ongeveer 100 vliegtui gen bevattende, zeker niet overdreven te achten. Door gebruikmaking van vliegtuigtransportschepen en van de reeds genoemde eilandjes als basis voor de aldus meegevoerde watervliegtuigen kan dit aantal belangrijk worden opgevoerd. Het zal een ieder, die eenigszins op de hoogte is van de tijdens den wereldoorlog uitgevoerde luchtbombardementen en van de technische ontwikkeling van het bombardementsvliegtuig sinds dien duidelijk zijn, wat een dergelijke bedreiging beteekent. Houden wij daarbij in het oog, dat de doelen, te weten kust- werken en maritieme basis met de daarbij gelegen vliegkampen en -terreinen grootendeels reeds in vredestijd door een lateren tegenstander kunnen (en zullen) worden vastgesteld, dat zij voor bet meerendeel door ligging a.a. zoowel zeer zichtbaar als zeer kwetsbaar zijn, dan behoeft het geen betoog, dat een krachtig op gezette en doorgevoerde vijandelijke luchtactie zonder behoor lijke luchtverdediging onzerzijds catastrophale gevolgen voor onze basis moet hebben. In het minder waarschijnlijke geval dat de vijand gelegenheid heeft een basis te land in te richten, wordt de toestand nog veel ongunstiger door de betere performance van de alsdan te ver wachten vliegtuigen. Ter illustratie en adstructie van het vorenstaande moge dienen het ons allen nog versch in het geheugen liggende optreden van Japan bij Shanghai, waarbij aan Japansche zijde werden ingezet de vliegtuigmoederschepen Kaga en Hosho met tezamen 64 vlieg tuigen, ten deele jacht-, ten deele bombardementsvliegtuigen, benevens 1 vliegtuigtransportschip met 10 vliegtuigen, voorname lijk verkenningsvliegtuigen, totaal gevende 74 marinevliegtuigen. Nadat een basis voor landvliegtuigen was ingericht, kwamen hier nog 51 legervliegtuigen, waarvan 18 bombardeervliegtuigen, bij. Niet minder dan 21 min of meer groot opgezette bombarde menten werden uitgevoerd, waarbij 4 Chineesche vliegkampen (parken) werden verwoest en dichtbevolkte stadsgedeelten werden vernield als gevolg van de vernietigende werking der brandbom men, welke speciaal tegenover de chineesche oorden, die wat brandbaarheid betreft met de Indische kampongs te vergelijken zijn, een verschrikkelijke uitwerking hadden, terwijl het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking op 2000 a 3000 wordt ge schat. Voorts werden nog 5 spoorwegstations door luchtbombar dement vernield. Bijzondere vermelding verdient het feit dat de bombardeer vliegtuigen ook tegen de Wosoengforten werden ingezet, waarvan er twee geheel of ten deele werden verwoest. Het is niet juist, dat de Chineezen volkomen weerloos waren. Zij beschikten nl., behalve over eenig afweergeschut en over eenige ld. mitrailleurs, over 37 vliegtuigen, waarvan leiding en uitrusting evenwel danig te wenschen overlieten. 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 9