734 Intendance, legerverpleging, enz. Infantry-Journal, Jan./Febr. 1934. „Thirst in War" door Capt. John H. Hildering. In moderne legers treft men tegenwoordig een organisatie aan, welke belast is met de zuivering, het transport en de distributie van drink water. In het Amerikaansche leger zijn de groote onderdeelen uitgerust met tankauto's de compagnieën beschikken over waterwagens met pomp en filter, terwijl voor zuivering van kleine hoeveelheden drinkwater over de z.g. „Lysterwaterzak" wordt beschikt, een desinfeeteer-inrichting, welke ge makkelijk kan worden meegevoerd. De tegenwoordige desinfectiemiddelen zijn zoo eenvoudig in hun behandeling, dat iedere kok in staat is kleine hoeveelheden water te zuiveren. De moeilijkheid om de manschappen een vol doende hoeveelheid drinkwater te bezorgen is gelegen in het overbruggen van den afstand waterwagen-veldflesch van den man. Dorst kan groote physieke inzinking veroorzaken. De practijk heeft bewezen dat geen enkel soldaat, die door dorst wordt gekweld, zich ontziet gebruik te maken van het vuile oppervlakte-water, dat het slagveld biedt. De compagnies-waterwagens vormen een onderdeel van de keukensectie van den bagage-trein. Overdag behooren zij buiten het bereik van artillerie-vuur te blijven, waardoor gedurende het gevecht de waterwagens eenige K.Ms, van de strijdende manschappen verwijderd zijn. In de Amerikaansche reglementen is de watervoorziening vastgekoppeld aan de voedselvoorziening. Keukens en waterwagens mogen de z.g. „day-line" niet overschrijden. Eerst na het invallen van de duisternis mag de keuken sectie naar voren, zoodat het avondmaal en ook het drinkwater den man eerst laat bereikt. Onder gunstige omstandigheden kunnen twee warme maaltijden worden verstrekt en kan dus ook twee maal de hoeveelheid drinkwater worden aangevuld. Doch gedurende het gevecht zal vaak slechts éénmaal per dag (en dan 's avonds) gelegenheid bestaan de wagens te doen oprijden. In dat geval kan de bij het ontbijt, dat vaak reeds vroeg in den morgen wordt uitgegeven, verstrekte hoeveelheid drinkwater niet meer wor den aangevuld vóór de avond gevallen is. Een tijdsruimte van omstreeks 18 uren. Is de veldflesch leeg dan wordt de soldaat door dorst gekweld, terwijl eenige honderden meters achterwaarts een ruime hoeveelheid goed drink water aanwezig is. Hij zal dan ook gebruik maken van alle soorten water, die hij aantreft om zijn dorst te lesschen. Aanvoer van water is even noodza kelijk als aanvoer van munitie. Indien waterwagens en munitiekarren op één lijn gesteld werden (hetgeen nu niet het geval is, aangezien de munitiekarren behooren tot dat deel van den trein dat de day-line wél mag overschrijden en de waterwagens niet) zou het vraagstuk voor een groot deel opgelost zijn. Evenals de munitiekarren zouden dan ook de waterwagens overdag op elk gewenscht oogenblik kunnen worden aangetrokken en zouden de ver- plegingsofficieren naar behoefte water voor hun onderdeel beschikbaar kun nen stellen. Daarmee is echter het water nog niet bij den man. Voor het transport waterwagenman beveelt Schr. het gebruik van waterzakken aan inhoudende 25 gallon water, welke door eenige manschappen gedragen kun nen worden. Ook waterzakken in den vorm van een z.g. „Rücksack", door een man gedragen, hebben zeer goed voldaan. Niettegenstaande streng gewaakt werd tegen het gebruik van ongezuiverd drinkwater, werden gedurende den oorlog velen het slachtoffer van infectie ziekten welke het gevolg waren van het gebruik van ongezuiverd water. Alle middelen om tot een goede oplossing van het probleem te komen dienen te worden aangegrepen. Idem. In de „Notes from the Chief of Infantry" vinden we afbeeldingen en beschrijvingen van de volgende na proefneming in gebruik gestelde voorwerpen. a. Een koffie-filter, zoowel voor gebruik in garnizoen als te velde, waardoor de bereiding van smakelijke koffie zeer wordt vereenvoudigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 102