Te 12.20 n.m. werd de conferentie onder voorzitterschap van Poincaré geopend. Aanwezig waren namens Engeland Lord Milner, Haig en Wilson en namens FrankrijkPoincaré, Cle- menceau, Loucheur, Foöh en Pétain, terwijl eveneens de mili taire kabinetchefs van Poincaré en Clemenceau, de generaals Duparge en Mordacq, en de chef van den staf van Foch, Weygand, tegenwoordig waren. Allereerst zette Haig den toestand, waarin het Engelsche leger zich bevond, uiteen en loste hij de twijfel op, welke ten aanzien van de vraag bestond of hij al dan niet Amiens zou blijven ver dedigen. Deze verklaring stelde de aanwezigen ten zeerste gerust. Daarna was het woord aan Pétain. In tegenstelling met het geen hij den vorigen dag te Compiègne verklaard had, achtte Pétain het thans mogelijk, in plaats van 15, 24 divisies naar het bedreigde front te zenden, alhoewel het lang zou duren, eer ze daar zouden aankomen en het geen uitgeruste divisies zouden zijn. De uiteenzetting van Pétain ademde echter zulk een pessi- mistischen geest, dat alle aanwezigen er van onder den indruk kwamen, Wilson zelfs een protest liet hooren en Foch moeite had zijn ontevredenheid en ongeduld te verbergen. Nadat Pétain zijn uiteenzetting beëindigd had, ontstond er een stilte en van dit oogenblik gebruik makende, nam Clemenceau Lord Milner terzijde en stelde hem de concrete vraag ,,II faut en finir. Que proposez-vous Clemenceau wilde aan de Engelschen het ini tiatief voor het doen van een voorstel laten, daar zij zich steeds tegen de eenheid van commando verzet hadden. Milner stelde dan voor aan Foch de algemeene leiding over de Britsche en Fransche troepen op te dragen hij voegde er aan toe, dat deze oplossing hem sedert den vorigen dag was duidelijk geworden na zijn gesprekken met Wilson en Haig. Clemenceau nam nu Pétain terzijde en Lord Milner Haig en beide staatslieden stelden hun opperbevelhebbers de vraag of zij er in toestemden, de leiding van Foch te aanvaarden. Zoowel Haig als Pétain maakten geen bedenkingen, doch het leek wel of Haig enthousiaster in zijn toestemming was dan Pétain. Nu stelde Clemenceau de formule op, welke de opdracht aan Foch zou bevatten. Deze formule luidde ongeveer, dat Foch werd belast met het regelen van de samenwerking van de Britsche en Fransche legers voor Amiens. Op voorstel van Foch werden de woorden „voor Amiens" ver vangen door „op het Westelijk front", terwijl Haig voorstelde de woorden „Britsche en Fransche legers" te vervangen door „geal lieerde legers" met de bedoeling, dat later de formule ook van toepassing zou kunnen blijven, indien de Amerikaansche, Itali- aansche en Belgische legers onder Foch's leiding zouden komen. Men werd het eens over de volgende formule „Le général Foch est chargé, par les gouvernements britanniques et francais, 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 15