de coordonner 1' action des armées alliées sur le front occidental. II s' entendra, a eet effet, avec les généraux en chef, qui sont invités a lui fournir tous les renseignements nécessaires". Het document werd onderteekend door Clemenceau en Lord Milner. Clemenceau beweerde, dat deze overeenstemming even veel waard was als een overwinning op de Duitschers. Vooral Haig scheen zeer met de oplossing ingenomen te zijn en voelde zich als van een grooten last, een zware verantwoording, bevrijd. Alleen Poincaré's enthousiasme werd getemperd door de gedachte, dat slechts een halve oplossing was bereikt en Foch in plaats van het bevel te voeren, slechts belast was met het regelen van de operaties van de beide legers. In elk geval beteekende de ge vonden regeling een enormen vooruitgang in vergelijking met den bestaanden toestand en het lag aan Foch te bewijzen, dat deze verbetering in de leiding van de legers ook in hunne gevechts handelingen tot uiting kwam. V. De conferentie te Beauvais. Dank zij de groote medewerking, welke Foch zoowel van den Engelschen als van den Franschen opperbevelhebber ondervond, gelukte het den Duitschen aanval tot staan te brengen en kon Foch in den avond van 1 April aan Clemenceau melden „Les initiatives de l'ennemi semblent dès aujourd'hui enrayées et paralysées". Toen Foch 28 Maart te Clermont een bijeenkomst had met Clemenceau, Loucheur en Pétain kwam generaal Pershing, de commandant van de Amerikaansche troepen, spontaan zijn leger ter beschikking van Foch stellen, terwijl even te voren Pétain hetzelfde ten aanzien van het Fransche leger gedaan had. Uit deze daden was op te maken, dat de idee van de eenheid van commando zich reeds langzamerhand baan begon te breken. Gedurende de operaties van de afgeloopen dagen was in de practijk de formule van Doullens deugdelijk gebleken en kon Foch aan haar voldoende bevoegdheden ontleenen om de acties van beide legers naar zijn inzichten te leiden. Doch deze operaties waren slechts van defensieven aard. Nadat het grootste gevaar voor de geallieerden geweken was, wilde Foch een offensief voor bereiden, teneinde de Duitschers van het belangrijke spoorweg knooppunt Amiens te kunnen verwijderen, dat nu onder het bereik van hun geschut lag. Doch het was te voorzien, dat voor het geval de operaties een aanvallend karakter aannamen, de formule van Doullens niet meer toereikend zou zijn en het zaak was aan haar uitbreiding te geven. In dezen geest sprak Foch tot den president van de republiek, die hem 31 Maart in zijn hoofdkwartier te Beauvais bezocht, ter wijl hij eveneens Clemenceau van zijn inzichten op de hoogte stelde bij een bezoek van deze laatste op 1 April. Clemenceau noodigde Foch uit zijn meening omtrent deze kwestie op schrift 650

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 16