te stellen. Alhoewel Foch reeds nu met het commando over de geallieerde legers op het Westfront belast wenschte te worden, wist Clemenceau hem duidelijk te maken, dat de Engelschen hierin nooit zouden toestemmen en dat noodgedwongen met minder verstrekkende bevoegdheden voor het moment genoegen zou moeten worden genomen. Op uitnoodiging' van Clemenceau werd over deze suggestie van Foch een nieuwe conferentie bijeen geroepen, welke 3 April te Beauvais plaats had en ruim 1% uur duin-de. Aan deze confe rentie namen deel voor Engeland Lloyd George, Haig en Wilson, voor Frankrijk Clemenceau en Pétain en voor Amerika de gene raals Pershing en Bliss, terwijl Foch eveneens aanwezig was. Nadat Foch een overzicht gegeven had van den toestand, zooals deze zich sinds 26 Maart had ontwikkeld, toonde hij aan, dat de hem te Doullens verleende bevoegdheden voor de toekomst ontoereikend zouden zijn. Toen de Franschen het idee van de eenheid van commando over de geallieerde legers naar voren brachten, stuitte dit af op den hardnekkigen tegenstand der Engelschen en Lloyd George verklaarde zelfs, dat al zou het Oorlogskabinet er in toestemmen, de benoeming van een opper bevelhebber over de geallieerde legers op dit oogenblik nooit de goedkeuring van het Parlement zou kunnen wegdragen. Clemenceau stelde daarna de redactie van de formule opr waarin de nieuwe bevoegdheden aan Foch te verleenen zouden worden vastgelegd. De Amerikanen konden zich hiermede onmid dellijk vereenigen en na eenige aarzeling en onderling overleg gaven de Engelschen eveneens hun toestemming. De nieuwe formule luidde als volgt ,,Le général Foch est chargé, par les gouvernements britanni- ques, francais et américains, de coordonner Taction des armées alliées sur le front occidental. II lui est conféré, a eet effet, tous les pouvoirs nécessaires, en vue d'une réalisation effective. Dans ce but, les gouvernements britanniques, francais et américains confient au général Foch le direction stratégique des opérations militaires. Les commandants en chef des armées britanniques, francais et américains exercent, dans la plénitude, la conduite tactique de leurs armées. Chaque commandant en chef aura le droit d'en appeler a son gouvernement si, dans son opinion, son armée se trouve en danger par toute instruction recue du général Foch". Deze laatste beperkende bepaling werd op voorstel van de Engelschen toegevoegd. Op verzoek van Lloyd George werd de overeenkomst door de generaals Foch, Haig, Pershing en Pétain geteekend. Pétain teekende slechts, nadat hij hiertoe door Clemenceau bepaalde lijk was uitgenoodigd. 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 17