Al had de overeenkomst van Beauvais Foch niet die bevoegd heden verleend, welke hij oorspronkelijk had voorgesteld, zoodat Foch's invloed zich noch over het geheele Westfront, noch over alle geallieerde legers uitstrekte, toch was er een belangrijke vooruitgang bereikt, met name ten aanzien van Foch's invloed op het hoofdoperatietooneel. Het was voor de toekomst weggelegd de overeenkomst eveneens tot het Italiaansche en Belgische leger uit te breiden. VI. De eenheid van commando. Foch en ook Clemenceau streefden er naar de overeenkomst van Beauvais tot de Italiaansche en Belgische troepen uit te breid'en. Deze uitbreiding had wat het Italiaansche leger betreft plaats tijdens de zitting van de „Conseil supérieur de guerre" op 2 Mei te Abbeville. De beide Italiaansche ministers Orlando en Sonnino weigerden echter de overeenkomst van Beauvais op het Italiaan sche leger toe te passen, doch gaven de voorkeur aan een soort gelijke formule als waarover men het te Doullens was eens ge worden. De formule, welke werd vastgesteld luidde le. Le front italien était dès a présent soumis aux pouvoirs de coordination du général Foch, tels qu'ils étaient définis par l'accord de Doullens 2e. Le commandement supérieur de l'armée italienne ne serait par contre attribué a ce général que le jour oü les circon- stances amèneraient la présence au de la des Alpes d'autres armées alliées y combattant sous ses ordres, dans les mêmes conditions qu'en France". Het resultaat was dus, dat aan Foch voorloopig slechts beperkte bevoegdheden op het Italiaansche front werden toegekend in den geest van de formule van Doullens. Slechts indien het nood zakelijk zou worden andere geallieerde troepen op het Italiaan sche front in te zetten, dan eerst zou Foch de Italiaansche troepen onder zijn commando krijgen. Alhoewel deze overeenkomst niet ten volle beantwoordde aan de wenschen, toch werd eenige voor uitgang bereikt ten opzichte van den bestaanden toestand. Op deze zelfde bijeenkomst werd het „comité exécutif", dat 2 Februari was ingesteld en dat door het feit, dat Foch met de leiding van de operaties was belast, geen redenen van bestaan meer had, opgeheven. Werd met de Italiaansche regeering ten slotte tot een resultaat gekomen, de kwestie van het brengen van het Belgische leger onder het commando van Foch leverde nog veel grootere moeilijk heden op. Reeds korten tijd na de conferentie te Beauvais drong Clemen ceau er bij Poincaré op aan, die van plan was een bezoek aan den Belgischen koning te brengen, tijdens zijn bezoek te trachten 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 18