bardementseskaders, enkele malen ter sterkte van 50 a 70 vlieg tuigen, werd aangevallen. In totaal werden daarbij volgens Fransche opgaven 483 vliegtuigen tegen Parijs ingezet, die onge veer 240.000 K. G. bommen medevoerdennog geen 8 van die vliegtuigen kon de stad bereiken, terwijl zij slechts 12.000 K. G. of 5 van den in totaal meegevoerden bommenlast konden af werpen. Ten aanzien van de Geallieerde luchtaanvallen in 1917/1918 gericht tegen de Vlaamsche kust, in het bijzonder die, onder nomen op de sluizen van Zeebrugge, de duikbootwerkplaatsen en de werf van Brugge, de depots en vliegvelden van Gent, ver melden Duitsche bronnen, dat daarbij de verliezen aan menschen- levens aan Duitsche zijde zeer gering warenonder de burger bevolking van het Vlaamsche operatiegebied vielen enkele hon derden slachtoffers. De verliezen onder de burgerbevolking hiel den echter bijna geheel op, nadat de civiele luchtbeschermings dienst was georganiseerd en ingeleefd. De sluizen, werven, depots, vliegvelden en andere voor de Duitsche oorlogvoering ter zee gewichtige inrichtingen werden nimmer ernstig beschadigd (kapitein A. J. MaasLuchtmacht 1932 No. 2.). Wel zijn sinds den wereldoorlog de luchtstrijdkrachten van alle landen quantitatief en qualitatief ook met het oog op het luchtbombardement enorm vooruitgegaan, maar de ontwikke ling van de luchtverdedigingsmiddelen is zeker niet geringer geweest. Wij denken hierbij in het bijzonder aan de luchtdoelartillerie met haar ingenieuze vuurleidings-instrumenten, welke tijdens den wereldoorlog practisch geheel ontbraken en voorts aan de ont wikkeling van het nachtvliegen door de verdedigende jagers, welke doodsvijanden van het nachtbombardement bij de verde diging van Parijs in het geheel niet zijn opgetreden. Er is dan ook alle reden om ook in de toekomst en met name voor Soerabaia, op een gunstig resultaat van de luchtverdediging te mogen rekenen, mits natuurlijk over voldoende middelen wordt beschikt. Wel zullen de beschikbare organen voor de luchtverdediging uiteraard beperkt zijn en ook relatief veel geringer dan bij de in beschouwing genomen luchtverdediging van Parijs 1) en Londen 2) doch daar staat tegenover dat door de ligging van Soerabaia de vijand in veel ongunstiger omstandigheden zal zijn 1) Alleen voor de luchtverdediging van Parijs waren in October 1918 192 vuurmonden van 7.5 10.5 c.M. en ongeveer 120 mitrailleurs ingedeeld benevens 45 vliegtuigen. 2) Londen beschikte in 1918 over 85 vliegtuigen, 286 kanonnen en S87 zoeklichten enz. 655

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 21