dan de Duitschers in 1918 waren, zelfs ten opzichte van Londen, zoolang hij niet over een basis voor landvliegtuigen beschikt. Het bombardement van de basis zullen wij niet kunnen beletten, maar wel zal een krachtige luchtverdediging 's vijands bombar deervliegtuigen dusdanig kunnen beïnvloeden en zijn luchtvloot dergelijke verliezen kunnen toebrengen, dat 's vijands doel, de vernieling van de vlootbasis, c.q. die van de werken, niet wórdt De tot de luchtverdediging behoorende organen zijn reeds in de inleiding genoemd. We zullen ze thans nader in beschouwing nemen overzichtelijkheidshalve zijn zij hieronder nog eens, en thans in staatvorm, vermeld. Bombardementseskaders, c. q met beschermende vliegtuigen, j Inc^lrecte luchtverdediging. De indirecte luchtverdediging. Feitelijk zou als eerste orgaan van de indirecte luchtverdediging de in Indië aanwezige vloot genoemd moeten worden. Inderdaad speelt zij daarbij een rolhet valt echter buiten het bestek van dit artikel daar verder op in te gaan. Het zij genoeg te con- stateeren dat gezien de krachtsverhoudingen in den Pacific op de vloot alleen niet vertrouwd mag worden. Schakelen we de vloot uit, dan blijft als het wapen voor de indirecte luchtverdediging het bombardementseskader. In het algemeen gesproken hecht men en m.i. terecht voor een kleinen staat tegenover een grooteren aan de indirecte lucht verdediging weinig waarde. Holland b.v. zou in een conflict met Duitschland daar zijn kracht niet in moeten zoeken. bereikt. Jagers Luchtwachtdienst Luchtdoelartillerie Luchtdoelmitrailleurs Zoeklichten Afsluitingsballons (Ballons de protection barrage balloons) camouflage verneveling verduistering Alarmregeling gasafweer brandweer geneeskundige dienst, enz, Actieve luchtver- diging. Passieve luchtver dediging. Luchtbescherming, Directe luchtver- verdediging. 656

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 22