Alvorens op Java of Madoera een landingsterrein te kunnen inrichten, zal de vijand voet aan wal moeten zetten en wel gezien den te verwachten weerstand met de noodige troepen, welke wederom in de daarvoor bestemde transportschepen ver voerd moeten worden. Deze poging om voet aan wal te zetten kan door een krachtigen bombardementsvliegdienst ernstig bemoeilijkt worden door lucht aanvallen op de vijandelijke transportschepen en tijdens de landing. Wel zal een vijand trachten met behulp van zijn luchtdoel artillerie en vooral van zijn jagers die aanvallen af te weren, maar hij verkeert daarbij in zeer ongunstige omstandigheden en loopt kans groote verliezen te lijden, welke in den verderen strijd wel eens fataal zouden kunnen blijken te zijn. In elk geval zullen krachtig uitgevoerde luchtaanvallen den vijand ernstige verliezen kunnen toebrengen, terwijl van de aan wezigheid van één of meer bombardementseskaders een gunstige preventieve werking zal uitgaan. Aldus draagt de indirecte luchtverdediging mede bij tot de algemeene verdediging van de vlootbasis. Is het den vijand gelukt op Java of Madoera landingsterreinen in te richten, dan blijft voor onze bombardementseskaders een belangrijke taak weggelegd. Noodgedwongen zal de vijand zich tot één of twee terreinen moeten beperken, zoodat aanvallen daarop goede resultaten be loven, al zal thans ook de vijandelijke luchtverdediging in kracht gewonnen hebben. Tenslotte zij vermeld dat het orgaan van de indirecte lucht verdediging belangrijke diensten zal kunnen bewijzen bij pogingen tot forceering van de vaarwaters door bombardement van de vijandelijke oorlogsschepen. Wij staan in deze onze meening niet alleen. In de C. A. J. van October 1925 noemt de meergenoemde majoor Mc. Narney als mogelijke taak van de luchtmacht van een ver dediger (1) „An offensive against airplane carriers and their naval sup ports, (2) an offensive against transports, battleships en other craft, prior to their advance to a position within range of shore batteries, (3) an offensive against enemy aircraft, once their attack has been initiated, (4) an offensive against troops debarking ni small boats and in the disorganization and delay of troops already landed." Wing-Commander C. J. Mackay schrijft in zijn bekroonde studie (Gold Medal Essay) betreffende „The role of aircraft in coast defence" o.m. 658

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 24