Ook Brigadier-General Robinson is deze meening toegedaan en uit dit aldus „Unless the enemy venture is of a very short range nature, no conceivable degree of air inferiority should prevent the defender from bombing transports far out at sea, in addition them to at tacking them close in shore during the operation of landing and transports are much more easily sunk than warships." „Were the defender to have a superior airforce, the attack would certainly fail, even against quite moderate opposition from land forces." Vandaar schrijver's verwachting, dat de vijand zal trachten, alvorens tot een landing over te gaan, eerst een basis voor landvliegtuigen in te richten op voldoend korten afstand van het aanvalspunt. We hebben gezien, dat zulks in het geval Soerabaja niet zoo eenvoudig is. ResumeerencLe moet dan ook geconcludeerd worden, dat het hezit van een vuist a striking force zoowel voor de lucht verdediging van Soerahaia als voor de verdediging in algemeenen zin een belang van de eerste orde is. Wij moeten gebruik maken van de gunstige voorwaarden, die de ligging van Java en van Soerabaia ons luchtwapen verschaf fen. Nog altijd is dat luchtwapen bij ons stiefmoederlijk bedeeld. De versterking daarvan, en met name van de luchtvaartafdeeling - landvliegtuigen staan nu eenmaal wat efficiency en perfor mance betreft ver boven marinevliegtuigen is urgent, zelfs in deze tijden. Met een paar millioen erbij voor de luchtstrijd krachten, wordt niet alleen de repressieve, maar ook en vooral de preventieve werking van onze weermacht tegen een buiten- landschen vijand belangrijk verhoogd. Het bovenstaande is geen nieuws. Reeds enkele jaren geleden schreef de toenmalige luitenant-kolonel van den Generalen Staf J. H. WESSELING, commandant van de Luchtvaartafdeeling, in de Wetenschappelijke Jaarberichten 1929 en 1930 „Gedurende de landing in haar volle uitgebreidheid zal de strategische verde diger de gelegenheid hebben om zijn luchtstrijdkrachten gecon centreerd in te zetten op het door hem uitgekozen tijdstip, waarbij hij dan als doelen voor zijn bomvliegtuigen de kwetsbare trans portschepen en het moederschip vind. De door den vijand na een geslaagde landing eventueel verkregen landingsterreinen zullen gedurende langeren tijd door hun bekende en gecentrali seerde ligging een uitstekend doel opleveren voor het bombar dement." Ook hier geldt, frappez, frappez, toujours De directe luchtverdediging. De actieve luchtverdediging. Men zou zich kunnen afvragen na het voorgaande betoog, of met de indirecte luchtverdediging niet volstaan kan worden. Helaas 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 26