moet het antwoord ontkennend luiden. Hoe werkzaam het optreden van bombardeereskaders in onze omstandigheden ook kan zijn, een garantie tegen vijandelijke luchtaanvallen mag daarvan in geenen deele verwacht worden. Vijandelijke vliegtuigmoedersche pen kunnen, gebruik makende van de duisternis, onze basis tot op bombai dementsafstand naderen en hunne vliegtuigen verrassend inzetten Evenzoo is het mogelijk, dat onze aanvallen op de vijan delijke basis door atmospherische omstandigheden, door vijande- lijken afweer a.a. niet of niet volledig tot hun recht komen. Ook in een later stadium, als de vijand voet aan wal gezet heeft, mogen wij van onze indirecte luchtverdediging de totale vernie tiging van de vijandelijke luchtstrijdkrachten niet verwachten De practijk heeft uitgewezen, dat dit resultaat zelfs door een overmachtige of in zeer gunstige omstandigheden verkeerende luchtmacht als de N. I., niet bereikt kan worden. Het feit dat een land als de V. S. van Amerika de directe luchtverdediging van zijn op de Pacific-kust gelegen kwetsbare objecten niet verwaar loost, spreekt boekdeelen. Jachtvliegtuigen. De jachtvliegdienst vormt een uitermate belangrijk onderdeel van de actieve luchtverdediging. Jachtvliegtuigen hebben het voordeel tegenover luchtdoelartillerie, dat zij den vijand tegemoet kunnen treden en hem aldus het bereiken van het object kunnen beletten Een goed ingezette aanval van jachtvliegtuigen zal den vijand belangrijke materieele en moreele verliezen toebrengen De wereldoorlog is daar om het te bewijzen. Bij de veredediginó van Bonden was het grootendeels het optreden van de Engelsche jagers, dat eerst een einde maakte aan de aanvallen van Duitsche dagbombardementeskaders en daarna ook de aanvallen 's nachts dusdanig beïnvloedde, dat na Mei 1918 geen aanvallen op Londen meer werden ondernomen. De verklaring is niet te optimistisch dat, als het den eigen jagers eenige malen achter elkaar gelukt is, den vijand aan te grijpen en hem materieele verliezen toe te brengen, hiervan een zoodanige moreele werking zal uitgaan, dat hij, althans tijde lijk, zijn aanvallen zal staken. De moeilijkheid is evenwel juist eigen jagers gelegenheid tot die aanvallen te geven. De volgende vraagpunten doen zich hierbij voorJ le. Hoe krijg ik de jagers tijdig de lucht in 2e. Hoe kunnen zij de vijandelijke bombardeervliegtuigen ont dekken 3e. Hoe kunnen zij den vijand (tijdig) bereiken? ad le. Het antwoord zou kunnen luiden door te zorgen dat er steeds jagers in de lucht zijn. We krijgen dan dus de z.g. „permanence". 661

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 27