De practijk heeft echter aangetoond, en alle deskundige schrijvers zijn het daarover eens, dat zoo'n permanence onuitvoerbaar is door de geweldige kosten aan materieel en personeel. Generaal Ashmore, tijdens de laatste jaren van den wereldoorlog met de luchtverdediging van Londen belast, zegt daaromtrent in zijn bekende boek „Air Defence" „Anything in the nature of continuous patrols, flying day in day out, in anticipation of raid, is out of question for reasons of expense expense in men, money and material". En moreel, zouden wij daaraan willen toe voegen. Het bovenstaande geldt ook voor ons. Een eenvoudig reken sommetje is daartoe voldoende. Als minimum (halveering is niet mogelijk) zal men toch een patrouille van 3 vliegtuigen in de lucht moeten hebben. Maximum duur 2 uur, terwijl door eenzelfde toestel (met vliegenier) slechts 2 X per dag, zegge 3 X per etmaal (hoe lang zal een vliegenier dit volhouden) wordt opgestegen. Voor een permanence van 1 etmaal zijn aldus reeds 12 toestellen noodig, waarbij elke patrouille afwisselend 2 uur vliegt en 6 uur rust heeftvoor een permanence van 1 dag zou dit 9 vliegtuigen worden met per patrouille achter eenvolgens 2 vlieguren en 4 rusturen. Niet de permanence zal tot het doel voeren, een andere methode is beter geëigend en wel die, waarbij gebruik wordt gemaakt van den luchtwachtdienst. Deze luchtwachtdienst omvat één of meer kringen van lucht- wachtposten, welke tot taak hebben de nadering van vijandelijke vliegtuigen zoo vroeg te melden, dat de eigen jagers gelegenheid hebben tijdig de lucht in te zijn. Wij komen op de organisatie van den luchtwachtdienst nader terug. Alleen dit willen wij hier neerschrijven, dat ook voor ons geval, Soerabaia, een goed functionneerende luchtwachtdienst van uitermate belang is. Daarmee staat en valt het gebruik van onze jagers. Toch moeten wij het gebruik van de permanence niet geheel uitschakelen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat een vijandelijke bedreiging imminent is vliegtuigmoeder schip gemeld op korten afstand terwijl op de tijdige melding door onze luchtwachtposten niet (meer) gerekend kan worden. Voor den insider vereischt dit geval geen nadere toelichting. Alsdan zal het naast de indirecte luchtverdediging en de luchtdoelartillerie (mitrailleurs) wellicht noodig en mogelijk zijn gebruik te maken van een kortstondige permanence (contra dictio in terminus). Bij een langdurige bedreiging evenwel onder de omstandigheden als hiervoor geschetst zal ook dit middel falen en zal men practisch van het gebruik van jagers moeten afzien. Omtrent het nut van een luchtwachtdienst schrijft generaal Ashmore„The great principle of air defence was not yet suffi ciently recognized that although aeroplanes are the first means 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 28