of defence, they are ineffective, unless supported by a control system on the ground". ad. 2e. De beantwoording van deze vraag is niet zoo eenvoudig. Het is nl. voor jagers, die eenmaal in de lucht zijn, niet gemakkelijk de vijandelijke vliegtuigen waar te nemen. Hieronder zegt Generaal Ashmore „The bulk of our pilots did not succeed in finding the enemy at all and it is in this point that lies the main problem of air defence. Owing to the difficulty of picking up one aeroplane from another in the air, it is essential to give information from the ground, where observation is easier and aircraft can be seen at far greater distances. And to render this information timely and effective, a great system of ground observation, communication and control is required". Bovendien is op het moment van opstijgen wel bekend, waar die vliegtuigen vandaan komen (melding buitensten luchtwacht- kring), doch dit geeft onvoldoende aanwijzingen voor de richting, waarin het object zelve zal worden aangevlogen. Wel kan hieraan tegemoet gekomen worden door de jagers in de onmiddellijke nabijheid van het object te laten en aldaar een defensieve opstelling te doen innemen met bewaking van de zijden van een drie- of vijfhoek, welke methode voor een object als Soerabaia zeer wel uitvoerbaar is, doch aan deze methode kleven enkele nadeelen. In de eerste plaats worden de jagers aldus gesplitst, terwijl een gezamenlijk ingrijpen van de verschillende groepen niet verzekerd is, integendeel, enkele van deze groepen zullen waarschijnlijk in het geheel niet in actie komen. In de tweede plaats wordt het doel van de verdediging met jachtvliegtuigen, den vijand aan te vallen vóór deze het object genaderd is, niet of onvolledig bereikt. Getracht moet worden de eigen jagers geconcentreerd in te zet ten tegen het vijandelijke bombardeereskader buiten de zone van het luchtdoelgeschut en op zoodanigen afstand van het te verde digen object, in casu onze vloot-basis, dat bij gelukten aanval de vijandelijke luchtstrijdkrachten niet tot een bombardement kunnen komen. Bij niet of minder geslaagden aanval valt dan in tweede instan tie de verdediging aan de luchtdoelartillerie toe. Het vorenstaande brengt niet mede, dat alle beschikbare jagers ingezet zullen worden. Dit zal afhankelijk zijn van de mate van bedreiging aantal vijandelijke vliegtuigen, al dan niet door jagers 663 0) Niet te vergeten, dat het hier over een groot object (Londen) gaat en dat op dat moment de samenwerking met de jagers van den grond nog niet georganiseerd was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 29