beschermd normaal moet nl. rekening gehouden worden met een tweeden luchtaanval, kort op den eersten volgende en uit een geheel andere richting. Zijn in totaal 12 jagers beschikbaar, dan stellen wij ons voor dat i. v. m. de binnengekomen meldingen 6 a 9 hiervan zullen wor den ingezet, zoodat steeds een reserve beschikbaar is. Het gezamenlijk inzetten van de eigen jagers in de vereischte richting is alleen mogelijk, indien de noodige aanwijzingen daarvoor den jagers kunnen bereiken, nadat ze reeds opgestegen zijn. Dit kan op tweeërlei wijze geschieden, of radiografisch of door teekens van den grond, dan wel op beide manieren. In het eerste geval moeten de gegevens worden verstrekt door een tweeden kring van luchtwachtposten, welke eenerzijds zoo dicht mogelijk bij het te verdedigen object gelegen is en anderzijds zoo ver daar van verwijderd is, dat de jagers in staat gesteld worden de vijan delijk bommenwerpers tijdig aan te grijpen. Zijn de jagers niet radiografisch uitgerust, dan kan de richting van den vijandelijken aanval worden aangegeven door het zichtbaar maken van een pijl, aangevend de richting waarin de vijand gehoord of gezien is, op enkele van te voren vastgestelde punten, welke op 10 K.M. van het object moeten liggen, en liefst zoodanig, dat zij alle tegelijk door de eigen jagers kunnen worden waargenomen. Waarschijn lijk zal combinatie van beide methoden goede resultaten geven. In elk geval moet in deze tijden radiografische uitrusting van jachtvliegtuigen, althans van de vliegtuigen van de patrouille commandanten, als eisch worden gesteld. De methode met pijlen is aanvankelijk toegepast bij de verde diging van Londen, toen de jagers nog niet van draadlooze voor zien waren. Deze pijlen, wijzende in de richting van de vijandelijke vliegers, zoolang als deze zichtbaar waren, bleken bij helder weer tot 5 K. M. hoogte waarneembaar. Een ander hulpmiddel is het z.g. richtingsschieten door de luchtdoelartillerie, waarbij dan de springpunten den jagers de goede richting moeten aangeven. Deze methode, welke in den grooten oorlog met veel succes is toegepast, is n.o.m. voor Soerabaia van minder belang, aangezien daarmede niet bereikt zal worden, dat de vijandelijke luchtstrijd krachten reeds op een behoorlijken afstand kunnen worden aange vallen. Bij de verdediging van Londen b.v. was dat anders, vermits daar behalve de luchtdoelartillerie voor de onmiddellijke be scherming van de stad een gordel van luchtdoelgeschut was op aanzienlijken afstand, 36 K.M., daarbuiten. In de ruimte daar- tusschen opereerden de jachtvliegtuigen. Het vorenstaande heeft uitsluitend betrekking op het optreden bij dag. 's Nachts is alles veel eenvoudiger, mitsover vol doende zoeklichten wordt beschikt. 664

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 30