Een tweede lijn van luchtwachtposten heeft des nachts voor aanwijzing van de richting van 's vijands aanval in zooverre be- teekenis, dat de jagers zich op grond daarvan kunnen begeven naar de in die richting gelegen zoeklichtzoneoverigens is er bij nacht geen bezwaar tegen, vermits de vijand toch niet in eskader- verband optreedt, de eigen jagers al dadelijk over de verschillende zoeklichtzones te verdeelen. Vervolgens zullen de zoeklichten, geleid door het luistertoestel, de vijandelijke vliegtuigen verlich ten, zoodra deze de z.g. jachtzone zijn binnengedrongen, waarna de jagers een gemakkelijk doelwit hebben. ad 3e. Met het waarnemen van de vijandelijke vliegtuigen door de eigen jagers is de zaak nog niet gezond. Noodzakelijk is, dat de jagers op zoodanigen afstand kunnen komen, dat zij met kans op succes het vuur kunnen openen. Hiervoor is noodig, dat de jagers ten op zichte van de vijandelijke bombardeervliegtuigen een groot snel- heidsverschil hebben van minstens 40 a 50 K. M. Vandaar dat de éénpersoons jager voor de verdediging overdag nog steeds favoriet is. Het kan niet ontkend worden, dat het relatieve overwicht van den jager ten opzichte van het snelle dagbombardementsvliegtuig snel daaltbedroeg dat vroeger 50 (180 K. M. op 120 K.M.) thans is het nog maar 17 Curtiss 280 Fokker CVE 240 K.M.1) Het streven is dan ook de performance van de moderne jagers steeds meer op te voeren. Engeland en Amerika staan wat dat be treft aan de spits. Ook wij zullen goed doen slechts het beste en modernste materieel te nemen, al verkeeren wij in de gelukkige omstandigheid althans aanvankelijk met marinevliegtuigen te doen te krijgen. 2) 's Nachts zijn de omstandigheden anders. De performance speelt dan een meer ondergeschikte rolnachtbombardeervliegtuigen meestal meermotorig zijn normaal minder snel dan de lich tere dagbombardeervliegtuigen. Ook 2-zitsjagers zullen 's nachts het vereischte snelheidsoverwicht hebben, terwijl zij het groote voordeel bezitten zelf ongezien - den vijand gedurende langen tijd te kunnen blijven beschieten door evenwijdig aan het ver lichte vliegtuig te vliegen. 665 b De nieuwste dagbombardeervliegtuigen bereiken reeds snelheden van 280 a 300 K.M., terwijl de nieuwste jagers een snelheid van ruim 350 K.M. halen. De uitvoering van den aanval laten wij buiten 'beschouwing. Alleen willen wij wijzen op het gebruik van tijdbommen tegen gesloten eskaders. De jachtvlieger Sandberg propageert het gebruik van patrouilles van 3 jagers, waarbij bovendien 1 jager uitgerust met tijdbommen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 31