De beteekenis van den modernen 2-zits jager wordt dan ook algemeen erkend. Ook de bekende jachtvlieger Sandberg ver klaart zich een overtuigd voorstander daarvan. Hij acht als mini mum per luchtverdedigingskring, ongeacht de behoefte bij dag, 46 2-persoonsnachtjagers noodig. (In Holland wordt de CVD als 2-pesoonsjager bij de nachtelijke luchtverdediging gebruikt) Hoe groot de waardeering voor het werk van de jagers 's nachts is, moge blijken uit de opmerkingen van den Belgischen Generaal- majoor v.d. PUTTE terzake. Na te hebben medegedeeld, dat hij voor de luchtverdediging van België geen voorstander is van het gebruik van jagers in Holland denkt men daar anders over zegt hij „Une exception toutefois doit être faite en faveur de la chasse de nuit, travaillant en coopération avec les projecteurs. II permet d'obtenir d'important résutats avec un minimum de moyens. La guerre a montré d'une facon éclatante l'excellence du procédé. Als voorbeeld noemt hij vervolgens „Une escadrille de la défense de Londres, appelée au secours de l'aviation anglaise de l'armée et travaillant derrière le front d'Amiens en 1918, a abattu 26 avions de bombardement allemands sans perdre elle-même un seul POok bij de in Engeland in 1927 gehouden luchtmanoeuvres bleek de groote beteekenis van de verdediging bij nacht met behulp van jagers. In een bespreking van die oefeningen lezen we daarom trent „The night raiders usually flew singly. Most of those which passed through the lighted areas were intercepted by fighters. Indeed, the chances of any machine penetrating the lighted area without being found by the searchlight beams and attacked by fighters were found to be negligable". In het Hollandsche Wetenschappelijke jaarbericht uit de in lucht vaartkringen welbekende kapitein Zegers zich aldus „De erva ringen met de jachtvliegtuig-af deeling in ons eigen land opgedaan gedurende de luchtverdedigingsoefeningen op zeer beperkte schaal, wettigen het vertrouwen, dat onze jachtvliegtuigen, vooral voor het afslaan van nachtaanvallen, een element van groote beteekenis kunnen vormen in ons luchtverdedigingssysteem. Mogen we dus zonder bezwaar de conclusie trekken, dat het jachtvliegtuig zoowel overdag als 's nachts een geducht wapen is voor de luchtverdediging, voor Soerabaia is er een maar. Wij wezen reeds op de noodzakelijkheid van luchtwachten en nu doet zich voor Soerabaia de omstandigheid voor, inhaerent aan de geografische ligging, dat het niet overal en onder alle omstandig heden mogelijk zal zijn de luchtwachten op den vereischten afstand te plaatsen of te handhaven. Is de vijand eenmaal op Java of Ma- doera geland, dan wordt de toestand nog ongunstiger. In dat twee de stadium is het de groote vraag of de verdediging door jagers nog wel mogelijk zal zijn en zal in elk geval de nadruk gelegd 666

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 32