moeten worden op de luchtdoelartillerie de indirecte luchtver dediging buiten beschouwing gelaten. Overigens treedt de luchtverdediging van Soerabaia dan op den achtergrond en vraagt het Veldleger zijn rechten. In het eerste stadium zal het veelal wel mogelijk zijn van jagers gebruik te maken en het zou niet van juist inzicht getuigen een dergelijk wapen dan niet te gebruiken. Bovendien zijn de jagers in een latere phase van den oorlog toch noodig ten behoeve van het Veldleger. Voorts mag niet vergeten worden dat ook voor de indirecte luchtverdediging eigen jagers niet ontbeerd kunnen worden. In geval de vliegtuigmoederschepen de basis zijn van de vijandelijke luchtaanvallen en deze reeds op grooten afstand 100-200 K.M. worden ingezet, is het gebruik van éénzits-jagers minder geëigend i. v. m. den beperkten vliegduur. Ook overigens zijn éénzitsjagers voor de begeleiding van diep uitgevoerde aanvallen niet zoo geschikt, aangezien zij zich alleen kunnen verdedigen door aan te vallen. De 2-zitsjager, tevens het orgaan voor de verdediging bij nacht, kan hier uitkomst verschaf fen. Tenslotte zij opgemerkt dat de jagers, zoowel bij de indirecte luchtverdediging als bij het afslaan van pogingen tot forceeren van het vaarwater en van landingspogingen, een offensieve rol kunnen spelen door bomaanvallen in duikvlucht op de vijandelijke schepen a.a., welke aanvalswijze steeds meer beoefend wordt en ook door den vliegenier Sandberg wordt voorgestaan. De luchtwachtdienst. Hoewel bij de behandeling van het optreden van jachtvliegtui gen over den luchtwachtdienst reeds het een en ander gezegd is, is de organisatie en werking daarvan een nadere bespreking waard. De meldingen van den luchtwachtdienst hebben in de eerste plaats als doel de tijdige waarschuwing van de jagers, daarnaast zijn zij mede de basis voor tot in werking stellen van de verduis tering, de verneveling en de luchtbescherming en voor de waar schuwing van luchtdoelartillerie en zoeklichten. De opstelling van de luchtwachten behoeft evenwel uitsluitend rekening te hou den met het eerstgenoemde doel, niet alleen, omdat dit het belang rijkste is, maar ook omdat, indien aan die eischen wordt voldaan, vanzelf de rest ook in orde is. Allereerst dient de afstand van den buitensten kring van lucht wachten tot het object, in casu Soerabaia, vastgesteld te worden. Deze afstand is afhankelijk van drie factoren le. de tijd noodig voor het doorgeven van de melding tot het moment van opstijgen van de jagers 2e. de tijd noodig voor het opstijgen naar de vereischte hoogte, te stellen op 4 a 5000 M. 3e. de snelheid van de aanvallende vliegtuigen. 667

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 33