De ad le benoodigde tijd is te stellen op 6', hetgeen bij de ten vorige jare gehouden luchtmanoeuvres proefondervindelijk is be wezen. Toch is dit een minimum te achten. Generaal Ashmore ver meldt daarover „The coastal warning service worked well and the majority of defending machines were in the air within ten minutes to a quarter of an hour when the enemy came in over the coast." Voor het bereiken van de benoodigde hoogte moet zeker 10' ge rekend worden, totaal dus 16'. Nemen wij een kleine speling in acht (geringe vertraging bij de melding of bij het opstijgen) dan komen we tot 20'. Willen de luchtwachten aan het doel beantwoorden, dan moet de afstand van die wachten tot het object minstens gelijk zijn aan den door de aanvallende eskaders in die 20' af te leggen af stand, bij voorkeur 20 K.M. meer, om de eigen jagers gele genheid te geven den vijand tegemoet te treden. Sommige moderne lichte dagbombardementsvliegtuigen berei ken reeds een snelheid van 300 K.M. per uur, hetgeen mee zou brengen een gewenschte afstand van 120 K.M. Voor marinevlieg- tuigen kan die afstand evenwel gerust kleiner zijn, aangezien de gemiddelde snelheid daarvan thans niet meer dan 200 K.M. bedraagt. In verband met het in de toekomst te verwachten op voeren van die snelheid, ware rekening te houden met een snel heid van 240 K.M., gevende een vereischte afstand van 100 K.M. als minimum. In ons geval, Soerabaia, is die afstand van 100 K.M. ruim vol doende nadat de vijand eenmaal voet aan wal heeft gezet en zijn snelle dagbombardementsvliegtuign zou kunnen gebruiken, heeft de buitenste kring van luchtwachten immers toch zijn beteekenis reeds verloren. Hoe grooter de afstand, hoe meer luchtwachten benoodigd zijn, dus hoe meer personeel en hoe moeilijker en kost baarder de verbindingen worden. De ligging van Soerabaia brengt mede, zooals reeds eerder werd vermeld, dat het niet overal mogelijk zal zijn luchtwachten op 100 K.M. van Soerabaia te plaatsen. Een eenvoudige bestudee ring van de kaart zal duidelijk maken, wat wij bedoelen. Getracht zal moeten worden ook daar, met behulp van de ma rine, een waarschuwingsdienst in te stellen, waarop echter van zelfsprekend niet steeds gerekend zal mogen worden. Ook bij geringen afstand van de luchtwachten kunnen deze nog nut afwerpen. Een snelheid van 240 K.M. is lang niet zeker, ter wijl in gunstige omstandigheden de benoodigde tijd maar 16' be draagt. Wellicht zal het ook bij een veel kleineren afstand nog mogelijk zijn den vijand verliezen toe te brengen, al is het dan ook eerst tijdens de terugvlucht. 668

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 34