continu-waarneming op een daartoe geschikte plaats als eisch moet worden gesteld. De eenige oplossing wijst in de richting, welke ook in Holland is ingeslagen men kent daar het vrijwillig Landstormkorps Lucht wachtdienstte weten het gebruik van Landstorm. Overwegin gen van paraatheid zouden er toe kunnen leiden de posten aan vankelijk door beroeps-militairen te doen bezetten. Het voornaamste element van den luchtwachtdienst vormen de verbindingen. Zonder goede verbindingen, welke een snel doorge ven van de meldingen waarborgen, verliest het systeem alle waarde. Om dit te verkrijgen moeten de luchtwachten rechtstreeks aan gesloten zijn op een centraal punt, het centrum van de luchtver dediging, waar zich de commandant luchtverdediging met zijn staf bevindt, en vanwaar, op grond van de binnengekomen berichten, in de eerste plaats de jagers en voorts ook de luchtdoelartillerie, de zoeklichten en de militaire en civiele autoriteiten (voor de luchtbescherming) worden gewaarschuwd. Het ontwerpen van een dergelijk verbindingsstelsel, zonder te hooge kosten, is, al maakt men z.v.m. gebruik van reeds bestaande P.T.T. lijnen, niet eenvoudig. De berichten zelf moeten zoo kort mogelijk zijn. De luchtwacht- commandanten zijn daartoe van meldingsformulieren voorzien. Hoofdzaak is de melding van richting, aantal en hoogte van de vijandelijke vliegtuigen. Het laatste is van belang voor de eigen jagers, welke daaraan een houvast hebben voor de door hen te bereiken hoogte. In Holland schijnt kortgeleden een eenvoudig toestelletje uitgevonden te zijn, waarmede op snelle en gemakke lijke wijze de waargenomen hoogte kan worden vastgesteld. Ook in Indië kan dit wellicht nuttig blijken te zijn. Reeds eerder werd in het kort aangegeven, dat behalve een bui tensten kring van luchtwachten, een tweede dichterbij gelegen kring gewenscht is. Behalve als reserve, voor die gevallen waarin de buitenste kring om welke redenen dan ook faalt, zullen die luchtwachten in tweede lijn de gegevens moeten verschaffen voor het in de juiste richting inzetten van de eigen jagers, waartoe de buitenste kring onvoldoende in staat is. Bij de Engelsche luchtmanoeuvres van 1927 bleek dit overdui- lijk. „One of the obvious methods employed by the raiders in order to make the fighter's task as difficult as possible was to fly on a false course during their approach to London, and sud-. denly to change when some ten or twenty miles from their objec tive. This change of course, occuring after the fighter patrols had left the ground, could be signalled only to fighters having wireless". 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 36