De gewenschte afstand kan als volgt worden berekend. Telefo nische melding 2', radiografisch bericht naar he vliegtuig 3', totaal 5'. Bij een snelheid van het vijandelijke vliegtuig van 240 K.M. per uur geeft dit 20 K.M. Wil het jachtvliegtuig zijn aanval inzet ten op een afstand van minstens 10 K.M. van het object, dan moet er nog 20 K.M. bijkomen, totaal 40 K.M. Deze afstand is tevens voldoende om eventueel als reserve luchtwacht in eerste lijn dienst te kunnen doen, zij het ook, dat een tijdig ingrijpen dan alleen onder zeer gunstige omstandigheden verzekerd is in vele geval len zal de mogelijkheid aanwezig zijn, den vijand bij diens terug tocht aan te grijpen. Vorenstaand systeem dient te worden vervolledigd door de reeds eerder genoemde pijlen, neer te leggen op enkele markante punten 10 K. M. van het object verwijderd, welke punten eveneens telefonisch verbonden moeten zijn met de centrale luchtverde diging. Bij de verdediging van Londen was een uitgebreid net van waarnemingsposten in werking. De functionneering daarvan en in het bijzonder de verwerking van de meldingen in het Hoofd kwartier van luchtverdediging is bijzonder interessant. Het zou ons evenwel te ver voeren zulks hier weer te geven. Belangstel lenden verwijzen wij naar het zeer lezenswaardige boek „Air Defence" van generaal Ashmore. Het systeem werkte zeer snel. Generaal Ashmore zegt daarover „From the time when a observer at one the stations in the coun try saw a machine over him, to the time when the counter representing it appeared on my map, was not, as a rule, more than half a minute". Dergelijke resultaten zijn alleen te verkrijgen bij een uitstekende organisatie en een snellen verbindingsdienst. Ook wij zullen daar naar moeten streven, aangezien een goed werkende luchtwacht dienst een conditio sine qua non is voor het succesvolle gebruik van de jagers, terwijl hij mede van groot belang is voor de ver duistering, de verneveling, de luchtdoelartillerie en de luchtbe scherming. Luchtdoelartïllerie. Bij de actieve luchtverdediging speelt de luchtdoelartillerie een- belangrijke rol. In de verdediging door middel van jagers ligt altijd een element van onzekerheid. De luchtwachtposten kunnen niet gezien of gehoord hebben of wel de melding is om de een of andere reden vertraagd, met als gevolg in beide gevallen dat de jagers niet of niet tijdig de lucht in zijn. De luchtdoelartillerie daarentegen is steeds paraat. Met haar luistertoestellen ontdekt zij elke nadering van vijandelijke vliegtuigen, ook 's nachts, terwijl zij onmiddellijk tot vuren gereed is. Zij kan dan ook in geen 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 37