enkel systeem van luchtverdediging ontbeerd worden. Ook in den grooten oorlog, bij de verdediging van Parijs, Londen enz., zien wij steeds de luchtdoelkanonnen in groot aantal vertegenwoordigd. Generaal van de Putte zegt in B. B. Nov. 1931 „On Peut en conclure que l'artillerie anti-aérienne a toujours constitué l'ossature des defenses. Comme nous allons du reste le montrer elle doit cette situation privéligiée a son caractère remar- quable de permanence et de stabilité. Voor Soerabaia is de luchtdoelartillerie van bijzondere betee- kenis, vermits een afdoende organisatie van den luchtwachtdienst en als gevolg daarvan een tijdig inzetten van de jagers niet steeds mogelijk zal zijn. Ja, er kunnen zelfs omstandigheden zijn, dat een verdediging d.m.v. jagers practisch niet meer uitvoerbaar is. A fortiori geldt zulks voor die objecten, welke door hun vooruitge schoven ligging nog dichter bij den vijand gelegen zijn. Deze zullen het naast de indirecte luchtverdediging in hoofdzaak van de luchtdoelartillerie moeten hebben. Sinds het begin van den wereldoorlog heeft de luchtdoelar tillerie een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Bezat Duitschland in 1914 maar 4 bruikbare luchtdoelkanonnen, van 7.7 c.M. zonder bruikbare schietmethode of instrumenten, Frankrijk had in 1914 slechts 1 luchtdoelvuurmond, een auto kanon van 7.5 c.M., eveneens zonder instrumenten voor afstand meting en vuurleiding. In November 1918 hadden de Franschen reeds ruim 850 lucht doelvuurmonden van 7.5 en 10.5 c.M., waarvan 200 moderne auto kanonnen van 7.5 c.M. Bij een beschouwing van de resultaten moet niet vergeten worden dat alles nog het karakter van improvisatie droeg. Niettegenstaande dat, werden de uitkomsten steeds beter. Werden door de Fransche luchtdoelartillerie in 1916 60 vlieg tuigen neergeschoten met gemiddeld 10.000 schoten per vliegtuig, in 1917 waren het reeds 120 vliegtuigen en in 1918 270 vliegtuigen met 1 op 4000 schoten. Ook voor Engeland was in 1918 de verhouding 1 op 4000, terwijl in totaal 249 vliegtuigen werden neergeschoten. Van alle in den luchtoorlog buiten gevecht gestelde vliegtuigen komt bij alle partijen ruim 20 voor rekening van de luchtdoel artillerie. (x) Mogen sommigen het resultaat nog onbevredigend vinden, men bedenke dat het rendement van luchtdoelartillerie niet bepaald wordt door het aantal neergeschoten vliegtuigen. Wat geraakt is, is meegenomen, doch waar het om gaat is het aantal vijandelijke vliegtuigen dat uit angst voor de luchtdoel- 672 b General Ashmore „The actual result in machines brought down may not seem large, when in the light of present day knowledge we consider how the anti-aircraftgunner of the war time had to work with the crudest instruments or without instruments altogether, it seems amazing, not that the bag was small, but that there was any bag at all."

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 38