artillerie den aanval heeft opgegeven dan wel de bommen maar lukraak heeft neergeworpen. De indirecte preventieve werking van het luchtdoelgeschut neemt een uiterst belangrijke plaats in. In dit verband willen wij herinneren aan de reeds genoemde resul taten van de nachtelijke verdediging van Parijs in 1918, waarbij van de 483 Duitsche vliegtuigen nog geen 80 Parijs bereiken kon den, terwijl op die stad slechts 5 van den meegevoerden bom- menlast geworpen werd en 13 vliegtuigen werden neergeschoten door de verdedigende luchtdoelartillerie. Houdt men het in hoofde van dit artikel gestelde motto in het oog en neemt men in aanmerking, dat die genoemde uitkomsten geheel het resultaat waren van de luchtdoelartillerie, aangezien het jachtvliegtuig, deze doodsvijand van het luchtbombardement, 's nachts in het geheel niet optrad, dan komt het ons voor, dat eenig vertrouwen in de luchtdoelartillerie niet misplaatst is. x) De belangrijkste organen van de luchtdoelartillerie zijn niet de kanonnen, maar de vuurleidingsinstrumenten, daaronder be grepen de luistertoestellen. Juist deze zijn eigenlijk pas na den oorlog tot volle ontwikkeling gekomen. Niettegenstaande de voor uitgang van het vliegtuig, mag dan ook n.o.m. verwacht worden, dat de luchtdoelartillerie in een toekomstigen oorlog een gevreesd wapen zal blijken te zijn. Hoewel aan de resultaten van in de laatste jaren gehouden schietoefeningen niet al te veel waarde mag worden toegekend, indien niet alle omstandigheden nauwkeurig bekend zijn, wijzen zij toch alle in dezelfde richting, te weten die van een krachtigen vooruitgang. Bij de Amerikaansche schietoefeningen in 1926 wer den op 4500 M. 10 treffers verkregen, in Engeland in 1926 11,5 treffers en in 1927 14.4 treffers. 's Nachts is de werkzaamheid van de luchtdoelartillerie even groot als overdag, mits over het benoodigde aantal zoeklichten met groote werkingssfeer wordt beschikt. Is voor de bescherming van een object van eenigen omvang een afdeeling artillerie een uiterst minimum te achten, per afdeeling artillerie zijn minstens 2 secties van 3 a 4 zoeklichten elk noodig. Zoowel de batterijen als de zoeklichten worden opgesteld met onderlinge tusschenruimten van 3 K.M. Alvorens van dit onderwerp af te stappen, dienen twee zaken nader te worden beschouwd. 673 b Parijs werd in 1918 verdedigd door een éénhoofdig geleide afweer- organisatie met 192 stukken luchtdoelgeschut van 7.5 10.5 c.M., 120 mitrail leurs, 70 zoeklichten, 140 afsluitingsballons, en 45 a 60 alleen bij dag optre dende jagers, voorts een luchtwachtalarm- en een verduisteringsdienst, benevens maskeering en verneveling van sommige markante punten. Een zeer zwak punt in de verdediging was, dat de medewerking van den jacht- vliegdienst des nachts moest worden ontbeerd, daar de Franschen het nachtjagen, in samenwerking met zoeklichten, in 1918 nog niet meester waren." Kapitein A. J. Maas in Luchtmacht 1932 No. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 39