Hier zij dienaangaande slechts opgemerkt, dat aan de samen werking tUsschen zoeklichten en luchtdoelartillerie niets mag haperen, hetgeen er in vele landen toe geleid heeft, die zoeklichten organiek bij de luchtdoelartillerie in te deelen. Wil nachtelijk optreden van de jagers mogelijk zijn, dan is een verlichte zone de zg. jachtzone van voldoende diepte (hoogte) en uitgestrektheid vereischt, waarvoor een groot aantal zoeklichten noodig is.Voor een jachtveld van 9 X 14 K.M. zijn 6 secties van 120 cM vereischt. Een dergelijke organisatie wordt wel zeer kostbaar. Het vooruitschuiven van verlichte zones in de vermoedelijke aanvalsrichtingen kost zooveel aan materieel en personeel, dat het n.o.m. onbegonnen werk is en bovendien onnoodig. Wij zullen gebruik moeten maken van de bij de luchtdoelartil lerie reeds aanwezige zoeklichten en deze zoodanig moeten aanvul len, dat boven het object Soerabaia een behoorlijk verlichte zone, geschikt voor jachtveld, kan worden verkregen. Een bezwaar is daarbij, dat de jagers opereer en in het terrein van actie van de luchtdoelartillerie. De samenwerking zou kunnen worden verkre gen door te bepalen, dat de luchtdoelartillerie slechts zal vuren indien en zoo lang als de jagers niet of tijdig in de lucht zijn dus voorrang van de actie voor de jagers. Met alle middelen zal ernaar gestreefd moeten worden de jagers deze doodsvijanden van het nachtelijk bombardement in de gelegenheid te stellen hunne aanvallen te verrichten. Ook de samenwerking van jagers en zoeklichten vraagt de aan dacht, in dier voege, dat de jagers, nadat ze zijn opgestegen, zoo danig moeten vliegen, dat zij den eigen luisterdienst niet hinderen, d.w.z. dat zij moeten vliegen boven het van de windzijde afge keerde gedeelte van het jachtveld. Vermeldenswaard is het feit, dat bij de verdediging van Londen de zoeklichten uiteindelijk met lichte mitrailleurs werden uit gerust tegen vijandelijke laagvliegers. Ie. Lieutenant Walker „The attack airplanes wil try to put out of action by use of either or both fragmentation bombs and machineguns, all searchlights which attempt to illuminate the inconing bombardment airplanes." General Ashmore „Afterwards a Lewisgun was attached to the projector itself to fire along the beam of lightthis materially helped in stopping low flying at night." (Slot volgt). 676 x) Te bedenken, dat het doorvliegen in de voor den verdediger gunstigste richting slechts 6' a 4' tijd kost.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 42