(kortweg waarschijnlijkheid of kans genoemd) voor het optreden van een dier verschijnselen uitgedrukt door de breuk Worden van deze M verschijnselen er G (G.< M) in het bijzonder beschouwd, dan wordt de kans op het optreden van 1 dezer G- verschijnselen uitgedrukt door de formule yj G (gunstige gevallen) (1) M (mogelijke gevallen) Vaak echter hebben de mogelijke verschijnselen niet alle dezelf de waarschijnlijkheid in dit geval mag bovengenoemde formule niet worden toegepast. De kans voor het optreden van een bepaald verschijnsel is dan niet anders te bepalen dan door proefneming. Wordt nu waargenomen dat een bepaalde uitkomst a maal is voor gekomen bij een serie van n proeven dan is de beste waardeering van de kans, dat deze uitkomst bij den (n -f- l)den proef weer zal voorkomen W n Het vertrouwen in deze waardeering zal grooter worden naar mate n toeneemt. 2. Fouten-theorie. De metingen die verricht worden in alle wetenschappen welke op waarneming berusten, zijn behept met fouten, zoodat in het onzekere wordt verkeerd omtrent de werkelijke waarde der ge meten grootheid. De Fouten-theorie, welke een onderdeel vormt van de waarschijnlijkheidsrekening, leert uit de gedane waarne mingen een uitkomst af te leiden, welke zoo na mogelijk met de waarheid zal overeenstemmen. Zelfs leert men beoordeelen de waarde welke gehecht mag worden aan die uitkomst, ja zelfs kan men geraken tot een schatting van de vaardigheid van den per soon, die het meetinstrument behandelde. Veel voorkomende begrippen in de Fouten-theorie zijn Spreiding en Fout Foutenwet Gauss Gemiddelde fout Waarschijnlijke fout Trefkans. 3. Spreiding en Fout. Wanneer van een bepaalde hoogte een groot aantal bommen wordt afgeworpen, hetzij door een, hetzij achtereenvolgens door meerdere vliegtuigen, dan zullen deze bommen niet alle op het zelfde punt terecht komen. Zij zullen zich schijnbaar onregelmatig om het midden van het doel groepeeren. Deze groepeering noemt 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 45