houding -p—-1 dan is dus de trefkans in 2 X waarschijnlijke fout lengte t50 Zoolang deze verhouding een geheel getal blijft, breedte is het met de in de figuur aangegeven getallen eenvoudig een trefkansberekening uit te voeren. Moeilijkheden ontstaan zoodra niet meer met geheele getallen kan worden gewerkt. Daarom is met behulp van de foutenwet een tabel samengesteld, welke voor elke verhouding onmiddellijk de trefkans aangeeft. Deze tabel wordt de „Tabel der Waarschijnlijkheidsfactoren" genoemd en is onder f 3 in beknopten vorm weergegeven. Uit het bovenstaande is voldoende gebleken, dat een trefkans berekening uitsluitend berust op de kennis van de waarschijnlijke fout. De uit de geworpen spreidingsbeelden berekende waarschijn lijke fouten worden op millimeterpapier uitgezet als functie van de hoogte, en door de aldus verkregen punten een vloeiende lijn getrokken. Uit deze lijn kan dus voor elke vlieghoogte de waar schijnlijke fout worden afgelezen en z.n. in een tabel worden vastgelegd. 2. Gegevens. Bij vergelijking van eenige buitenlandsche gegevens blijken de Amerikaansche wel het meest uitvoerig te zijn. De uitkomsten werden verkregen bij de jaarlijksche bom- en mitrailleur-wed- strijden gedurende de jaren 1927, 1928 en 1929. De wedstrijden werden gehouden onder over het algemeen zeer ongunstige om standigheden. Van de bemanningen (vliegenier-waarnemer) waren slechts enkele voldoende geoefend, sommige hadden gedurende een jaar niet geworpen, andere hadden nog nimmer te voren samengewerkt. Een aantal bemanningen bestond uit reserve offi cieren en pas aangenomen personeel, die slechts 6 maanden tot een jaar geoefend hadden. Het materiaal, waaronder de bommen- richtkijkers, was grootendeels van verouderde contstructie. Er werden oefenbommen gebruikt, welke dikwijls afwijkingen in hun baan vertoonden. De resultaten van het werpen, hetwelk werd uitgevoerd op 1500 en 2400 m. hoogte waren als volgt 1500 2400 gemiddelde fout in lengte LFg 30.5 m. 47 m. id id. in breedte BFg 29.5 m. 50.5 m. waarschijnlijke fout in lengte LF50 26 m. 41 m. idem in breedte BF50 25 m. 40 m. Radiale waarsch. fout RF50 45 m. 73 m. 684

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 50