recruut opgeven, daarom nog niet allen tot de medische keuring worden toegelaten. Eerst toch wordt van de candidaten, die zich bij den officier belast met de werving, c.q. den sergeantwerver hebben opgegeven, onderzocht of de vereischte papieren kloppen daarna wordt de lengte gemeten en tenslotte hun naam opgenomen in het keuringsboek, indien zij althans niet voorkomen op de zgn. zwarte lijst, dat is een klapper op de namen van hen, die reeds éénmaal voor de keuring kwamen en daarbij voor goed werden afgekeurd. Omtrent de benoodigde bescheiden eenige opmerkingen. Het zijn een geboortebewijs, c.q. een doopacte, waaruit de geboorte datum blijktvoorts een zoogenaamd soerat kesaksian (bewijs van goed gedrag) en een soerat keloeasan voor minderjarigen, zijnde een toestemmingsbewijs der ouders van den candidaat. Het geboorte- of doopbewijs is een dankbaar object voor knoeierijen verandering van het jaar van geboorte is bijvoor beeld iets wat niet zelden voorkomt. Voorts wordt dikwijls te goeder trouw een onjuiste naam opgegeven, b.v. door buiten echt geboren jongelieden de naam van den vader. Is een geboorte- of doopbewijs niet verkrijgbaar, dan wordt de leeftijd door den officier van gezondheid geschat. De soerat kesaksian kan in dit geval dienen als legitimatiebewijs. Indien er twijfel bestaat aan de identiteit, worden inlichtingen bij het Bestuur ingewonnen. De soerat kesaksian wordt afgegeven door den kepala kampong, voor „gezien" geteekend door het Districtshoofd, terwijl het Hoofd van Plaatselijk Bestuur beide handteekeningen legaliseert. Ook dient op het stuk het stempel van het districtshoofd en het Hoofd van Plaatselijk Bestuur gesteld te zijndesniettemin komt het voor, dat candidaten voor zichzelf een soerat kesaksian op maken. Opletten is dus ook hier de boodschap. Een andere factor van belang is, dat sommige menschen uit hun kampong worden „weggerecommandeerd". Het komt voor dat een kamponghoofd, die een zeer lastig ingezetene heeft en deze graag kwijt wil zijn, een bewijs van goed bedrag afgeeft teneinde zoodoende van hem bevrijd te worden. Van den magistraat kan men dikwijls dienaangaande zeer waardevolle gegevens krijgen. Voor inlichtingen omtrent politieke gezindheid wordt de Gewes telijke recherche geraadpleegd. Nadat deze papieren in orde zijn bevonden, wordt de candidaat gemetenbezit hij de benoodigde minimum lengte, dan volgt inschrijving. Is hij te klein, dan wordt de mogelijkheid overwogen of te verwachten is, dat hij in verband met zijn leeftijd op den duur nog de gewenschte lengte zal verkrijgen. Wordt dit waar schijnlijk geacht, zoo wordt hij opgenomen in het keuringsboek, waarin ook de lengte van elk der candidaten wordt vermeld. Omtrent zulk een candidaat wordt bij den aanvang der keuring het oordeel van den officier van gezondheid ingeroepen. Acht 718

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 86