graad, scheefheid, spataderen, platvoeten, enz. worden verwijderd. Ook wordt reeds dadelijk van alle tien de mond-keelholte ge ïnspecteerd en degenen met minder goede gebitten (practisch meer dan 2 carieuze kiezen) verwijderd. Twee tot vier van de tien candidaten worden als regel op deze wijze ongeschikt ver klaard. Zij ontvangen hun papieren terug van den officier belast met de werving, die het keuringsboek bijhoudt en daarbij tevens de papieren van de voor keuring opgeroepen candidaten bij de hand heeft. Alvorens verder te gaan met de eerste ploeg, worden dan achtereenvolgens de volgende tientallen candidaten binnengeroe pen en daarvan eveneens de op het eerste gezicht ongeschikt g'eachten verwijderd. Van de 30 aspiranten heeft men zoodoende in eerste instantie reeds 30 a 35 dus 10 man, uitgeschakeld. De over blij venden worden weer gelijk verdeeld in ploegen van 10 a 12 man, waar mede het onderzoek wordt voortgezet. Dit nadere onderzoek begint met eenige gymnastische oefe ningen, ten doel hebbend het goede functionneeren van alle lede maten, gewrichten en spieren te kunnen constateer en. De bewe gingen worden uitgevoerd op aanwijzing van één der sergeant wervers, die bij de keuring aanwezig is. Het zijn de volgende 1) armen omhoog, hielen heffen 2) diepe kniebuiging, armen voorwaarts strekken 3) met gestrekte beenen de romp diep voorover buigen met de armen gestrekt omlaag tot op den grond 4) beide armen zijwaarts strekken 5) armen buigen naast het lichaam, vuisten gebald met hand palm naar voren. In elk dezer standen 1 tot en met 5worden de candidaten één voor één, man voor man, door den officier van gezondheid zoowel als door den officier belast met de werving nauwkeurig waar genomen. Hierna volgt inspectie van de bilspleet. Eén voor één moeten de candidaten de romp naar voren buigen, met beide handen de billen uiteen trekken en dan persen, waardoor eventueele anaalfistels en aambeien aan het licht komen. Tenslotte wordt nog speciaal de functie der handen en de be wegelijkheid in het polsgewricht (sabelschermen) bij eiken can- didaat nagegaan, waartoe de officier van gezondheid hun stuk voor stuk de volgende oefening laat doen a) handen voorwaarts strekken met uitgespreide vingers, hand palm omlaag b) handpalm naar boven draaien c) een stijf gesloten vuist maken met de duim erbuiten. De officier van gezondheid probeert dan de vuist te openen, 720

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 88